Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölçemediğiniz performansı geliştiremezsiniz

İşletmecilikte ünlü bir deyiş vardır: "Ölçemezseniz yönetemezsiniz!"

Giriş Tarihi: 16.5.2013 09:43
İlknur Menlik
ilknur@gidahatti.com

Ben bunu biraz uyarlıyorum ve "Ölçemediğiniz performansı geliştiremezsiniz" diyorum. Günümüzde gıda ve içecek sektörü büyük bir değişim ve dönüşüm sürecine girdi. Bu dönüşüm hızlı bir gelişmeyi de beraberinde getiriyor. Ancak sektörün nereye gittiğini bilmezsek, varmak istediğimiz noktaya da ulaşmamız mümkün olmayabilir.

Günümüzde özellikle "Gıda sektörüne bir şey olmaz, çünkü herkes sonuçta karnını doyurmak zorunda" edebiyatının artık bir geçerliliği kalmadığı ortada. Çünkü sektörü etkileyen faktörler artmaya ve çeşitlenmeye başladı. Kaliteli ham maddenin temininden tutun da her geçen gün bir yenisini duyduğumuz tüketici trendlerine varıncaya kadar birçok etken, bugün gıda sektörünün öncelikleri arasında yer alıyor. Tabii, tarladan ya da çiftlikten tüketiciye varıncaya kadar gıda zincirinde yer alan diğer faktörleri de hesaba katmak lazım. Bunlara bir de iklim değişikliği, kuraklık, çevre sorunları, ekonomik ve sosyal sorunları da ekleyin, gördüğünüz manzaranın şekli nasıl da değişti, değil mi?

İşte tüm bu faktörler arasında belli bir süredeki gelişimi görmek için ölçmek; ölçtüğümüzü de derleyip toparlamak, bir araya getirmek lazım. İşte Envanter dediğimiz bu kavram, sektör bazında nelere sahibiz sorusunun cevabını vermektedir. Sektörün değerlendirilmesi, ilerlemenin ölçülmesi için gıda ve içecek sektörü envanteri, dünyanın rekabet içinde olduğu bu sektör için bir zorunluluktur.

TGDF yayınladığı Gıda ve İçecek Sektörü Envanteri 2012, bilgi kaynağı olmanın ötesinde sektör adına doğru politikaların oluşturulması için de bir rehber niteliği taşımakta. Örneğin; atıl kapasiteyi nasıl değerlendireceğiz ya da bu yıl 10 milyar doları aşması beklenen gıda ihracatımızı daha yukarılara nasıl taşıyacağız? Bunları gerçekleştirmek için ne tür politikalara ihtiyacımız var? Hangi alanlarda başarılı, hangisinde başarısız bir performans sergiliyoruz? Bunları iyileştirmek için yeterli kaynaklarımız var mı? Baştan sona rakamlarla dolu bir envanterden çıkan soruların sadece bir kısmı bunlar. Gıda ve içecek sektörüne ilişkin bunlara benzer birçok soruya doğru cevapları bulmanın anahtarı, TGDF'nin envanterindeki rakamlarda gizli.

Dünyanın 15. büyük gıda ve içecek ihracatçısı bir sektörden bahsediyorsak ve tüm bu sorulara doğru cevaplar bulamazsak, bilin ki popülizmden bir adım daha öteye gidemeyiz. Ölçemediğiniz performansı geliştiremezsiniz; ölçmeniz gereken şeyi ise kayıt altına almalısınız. İşe buradan başlamakta fayda var. Çünkü gıda sektöründe kayıt dışı, ekonomik kaybın dışında gıda güvenliği ve toplum sağlığı açısından da risk demektir. Kuşkusuz, envanter denince ilk akla gelen rakamlar oluyor ancak bir de bu faktörleri göz önüne alarak bakmakta fayda var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölçemediğiniz performansı geliştiremezsiniz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN