Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 bin icat yarıştı

TEB "Akıl Fikir Buluşması"nda bu yıl 10 binin üzerinde icat yarıştı. 98 ülkeden takip edilen etkinlikte katılımcılar bu kez, tüketiciler için yaratıcılıklarını konuşturdu

Giriş Tarihi: 18.5.2013
Türk Ekonomi Bankası'nın (TEB), yeni buluşları desteklemek üzere 'İcat Çıkar' sloganıyla başlattığı Akıl Fikir Buluşması bu yıl 6'ncı kez yapıldı. Bu yıl ki etkinliğin konusu ise "Değişen Tüketici Trendleri İçin İnovasyon"du. 98 ülkeden 145 bin ziyaretçinin internet üzerinden takip ettiği yarışmada en yaratıcı fikirlere ödül verildi. Finans sektöründe inovasyonu desteklemek, yenilikçi ve yaratıcı projelerin hayata geçirilmesine olanak sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmaya başvuran proje sayısı bu yıl ilk yıla göre 12 kat artarak 10 bin 200'e ulaştı.

İCAT ÇIKARANLAR GEREK
Tüm dünyada geleneksellleşmiş iş yapış biçimlerinin artık geçersiz hale geldiğini belirten TEB Genel Müdürü Varol Civil, Türkiye'nin icat çıkaranlara ihtiyacı olduğunu söyledi. Artık tüketici eğilimlerinde eski kalıpların yıkıldığını anlatan Civil, "Bu nedenle bu yılki konumuz tüketiciler oldu. Müşterilere sunulan ürün ve hizmetlerde sürdürülebilir inovasyon zorunlu hale geldi" dedi. Cİvil, şöyle konuştu: "Bu gerçeği görerek stratejilerini sürdürülebilir inovasyon üzerine kuran kurumların önünde önemli fırsatlar var. Ülke olarak da sadece bugünün değil yarının eğilimlerini doğru okuyup yenilikçi ve çığır açan fikirler geliştiren insanlara ihtiyaç duyuyoruz."

İKİ DALDA ÖDÜL VERİLDİ
Bu yılki yarışmada öğrenci-yeni mezun kategorisinin birincisi Sabancı Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğrencisi Emre Tekin oldu. İkinciliği Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencileri Samet Kayataş ve Umut Yılmaz, üçüncülüğü ise Karabük Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi Ece Ülker ile Kadir Has Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Bora Büyüktürk paylaştı.

GENÇ GİRİŞİMCİLER DE YARIŞA KATILACAK
Varol Civil, yarışmaya gelecek yıl yeni bir kategori ekleneceğini de belirtti. Yeni nesil girişimcilerin inovatif fikirlere daha açık olduğunu söyleyen Civil, sözlerini şöyle sürdürdü: "TEB Girişim Evi ve TEB Kuluçka Merkezi'ni açarak girişimcilerimizin hizmetine ücretsiz olarak sunmaya başladık. Seneye genç girişimciler de yarışmamıza katılacak. Fikirlerini bizimle paylaşarak hem finansal ödüller kazanabilecek, hem de TEB Girişim Evi kapsamında projesini hayata geçirmek için danışmanlık alabilecekler."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 bin icat yarıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN