Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhasebecilerin 'huzur' seçimi

Muhasebecilerin meslek örgütü İSMMM0'da yönetime aday olan Mustafa Çaya, 40 bin liralık huzur hakkını iptal edeceklerini söyledi

Giriş Tarihi: 18.5.2013
Toplam 32 bin 550 üyesiyle Türkiye'nin önde gelen meslek örgütlerinden olan İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO), 26 Mayıs'ta yeni başkanını seçecek. 22'nci Genel Kurul'unu yapacak olan odanın mevcut Başkanı Yahya Arıkan'ın karşısına çıkan Meslekte Birlik Grubu'nun Başkanı Mustafa Çaya, yönetime üyelerin hayatını kolaylaştıracak birçok yeni projeyle talip olduklarını söyledi. Vergi mükellefleri yüzde 6 artarken, meslek mensubu sayısının yüzde 56 yükseldiğini söyleyen Çaya, hedeflerinin mevcut pastayı büyütmek olduğunu belirtti. Çaya, muhasebeci ve mali müşavirlerin adli bilirkişi olmalarını sağlayacak yasa tasarısı hazırlayacaklarını da söyledi. "Meclis'te grubu olan her partiyi ziyaret edeceğiz" diyen Çaya, yasayı çıkarmaya çalışacaklarını açıkladı.

DAHA KALİTELİ KAYIT

Oda kayıtlarının muhasebecilere yakışacak şekilde tutulmadığını belirten Çaya, "Yahya Arıkan aylık 40 bin liraya yakın huzur hakkı alıyor. Biz yönetime geldiğimizde bu rakamı düşüreceğiz" dedi.

Oransal aidat sistemi bitecek
Göreve gelmeleri durumunda başta huzur hakları olmak üzere, odayı zarara sokan tüm uygulamaları kaldıracaklarını belirten Mustafa Çaya, amaçlarının hesap verebilir bir oda yönetimi kurmak olduğunu vurguladı. Çaya, üyelerin en önemli sıkıntılarından biri olan aidat konusunun da çözüme kavuşturulacağını belirterek, "Üyelerden kazançlarına göre kesilen yüzde 1'lik aidat zamanla kaldırılacak. Nispi aidat uygulamasıyla üyelerimiz kazançlarına göre bin lirayı geçen aidat ödemek zorunda kalıyor. Oda batmış durumda. Bunu bitireceğiz" dedi.

Üyelere yeni iş alanı açılacak
Tüm üyeleri 26 Mayıs'ta yapılacak olan seçimlere davet eden Çaya, 3568 Sayılı Yasa'nın ihtiyaçlara cevap verecek şekilde yeniden düzenleneceğini de belirtti. Çaya, şöyle konuştu: "Şu anda vergi mükellefi oranı yüzde 6 artıyor. Meslek mensubu sayısında ise bu oran yüzde 56. Meslektaşlarımızın adli bilirkişi olması için Meclis'le yakın temas içinde olacağız. Sadece vergi mükellefiyeti için söz konusu olan mücbir sebep, meslek mensuplarının beyan ve bildirim vermelerine engel olabilecek durumlar için de tanımlanacak."

Oda Meclisi kuracağım
Meslekte Birlik Grubu Başkanı Mustafa Çaya, şeffaf ve hesap verebilir bir oda yönetimi kuracaklarını belirterek, katılımcı ve demokratik yönetim için "oda meclisi" sistemi getirileceğini söyledi. "Odaların harcama, denetim ve satın alma yönetmeliği hazırlanacak" diyen Çaya, 26 Mayıs'ta yeni bir dönemin başlayacağını vurguladı. Çaya "Oda'yı birlikte kurtarmak istiyoruz. 'Yeter artık söz meslektaşın' anlayışıyla destek bekliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhasebecilerin 'huzur' seçimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN