Tabakhaneyi Hilton yaptı

Giriş Tarihi: 18.5.2013

Turizm şirketi Göçtur, Kuşadası'nda imkânsızı başardı. İlçedeki eski tabakhaneler bölgesini restore eden şirket, buraya 5 yıldızlı DoubleTree by Hilton oteli açtı. 6 dönümlük arazide inşa edilen otelde restoran ve kafelerin yer aldığı bir yaşam merkezi yaratıldı

Turizm yatırımlarıyla dikkat çeken Göçtur, Kuşadası'ndaki eski tabakhaneler bölgesini restore ederek, buraya 5 yıldızlı DoubleTree by Hilton oteli açtı. 6 dönümlük arazi üzerine kurulan projede otelin yanı sıra restoran-bar, kafe, kitabevi ve kültür merkezinin de yer aldığı bir yaşam merkezi oluşturuldu. 1993'te Kuşadası'nda Pine Bay Tatil Köyü'nü hizmete açan Göçtur'un Yönetim Kurulu Başkanı Naile Göçen Çukurova, 25 yıldır bu projeyi hayata geçirmenin hayallerini kurduğunu belirtti. Sadece Kuşadası'nda değil, Türk dericilik tarihinde de büyük önem taşıyan eski tabakhane bölgesini 49 yıllığına kiralayan Çukurova'yla, ilçeyi ve firmanın turizm yatırımlarını konuştuk...

Kuşadası turizmde son 10 yılda büyük ivme kaydetti. Değişim nasıl başladı?
Şu anda Kuşadası yükseliş yaşıyor. Avrupa'nın en büyük ikinci kongre merkezi devreye giriyor. Merkezin 2 bin 700 kişilik oditoryumu var.

Turizmde başka yatırımlar var mı?
Yat limanı ve birçok otel yenilendi. Gelecek üç yıl içinde çok ciddi yatırımlar yapılacak. 600 yataklı Hilton inşaatına başlıyoruz. O da bizim yatırımımız. Golf tesisi açıldı. Pamucak bölgesine ikinci ve üçüncüsü de geliyor.

Peki Türkiye'nin turizm sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?
2013 güzel bir yıl. Veriler de onu gösteriyor. Şu anda her yer atılım içinde. Türkiye turist sayısı olarak dünyada 6'ncı sırada. Gelir açısından daha gerideyiz. Ancak alternatif turizm arayışları, sağlık turizmiyle ilgili çalışmalar ve yatırımlar devam ediyor. Çok zengin tarihi değerlere sahibiz. Henüz ortaya çıkarılmamış değerlerimiz var. Bunlar meydana çıktıkça daha da zenginleşeceğiz diye düşünüyorum.

TARİHİ EFES'E UZANIYOR
Kuşadası havzasında antik Efes kentine kadar uzanan tabaklık tarihi (deriyi işleme zanaatı), Efesliler'in torunu olan Rumlar sayesinde bölgede oldukça gelişmişti. Osmanlı döneminde ise bölgede önemli bir ekonomik faaliyete dönüştü. Tabakhane kısmı istimlak edildikten sonra yıllarca boş kalmış, bir değer yaratılamamıştı. Bölgede evsizler oturmaya başlamış, kontrol edilemeyen bir yaşam hakim olmuştu. Binalar bu yapıdan zarar görmüştü. Çukurova, "Bölgede yangınlar çıkmış, insanlar kendilerine giriş çıkış yolu yapmak için duvarları yıkmıştı" dedi.

AVRUPA'NIN İKİNCİ BÜYÜK KONGRE VADİSİ
Avrupa'nın kapasite açısından en büyük ikinci merkezi olma özelliği taşıyan Kuşadası Kongre Merkezi, 24 Mayıs'ta açılıyor. Türkiye'nin de en büyük kongre vadisi olmaya hazırlanan merkez, bölgenin bu alandaki rolünü uluslararası arenaya taşıyacak. Merkezin Kuşadası'nın cazibesini daha da artıracağını söyleyen Naile Çukurova, "Kongre için buraya gelen hem yerli hem de yabancı turistler konaklama potansiyelini de artıracak" dedi.

25 YILDIR TURİZME YATIRIM YAPIYOR
Türkiye'de turizmin yükselmeye başladığı yıllarda kurulan aile şirketi Göçay İnşaat, ilçe avantajlarını da göz önünde bulundurarak turizmde yatırım kararı aldı. 1987'de Göçtur'u kuran şirket, 1993'te 950 yatakla Pine Bay Holiday Resort'u işletmeye açtı. Ardından gelişimini sürdürerek bin 350 yatağa ulaşan tesisiyle birçok ödül aldı. 1995'te Pine Bay Marina Hotel, 2001'de ise Pine Bay Beach Club devreye girdi. Dalaman Hilton da firmanın bir diğer yatırımı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tabakhaneyi Hilton yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN