Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altına olan ilgiyi Japon Merkez Bankası'nın politikaları belirleyecek

Altındaki aşağı yönlü hareket devam ediyor. Tözge, "Japon Merkez Bankası'nın gevşek para politikalarını sürdürme beklentileri altına ilginin yönünü belirleyecektir" dedi

Giriş Tarihi: 21.5.2013
2012 yılında global piyasalardaki gelişmeler çerçevesinde altına olan ilgi oldukça yüksekti. 2013 yılının ilk çeyreğinde 1.600 dolara gelen altın fiyatı Nisan ayı içinde 1.350 dolara kadar geriledi. Bu düzeyleri bir yatırım fırsatı olarak değerlendiren yatırımcıların alımlarıyla altın ons fiyatı 1.475 dolara kadar yükseldi. Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, "Önümüzdeki dönemde Japon Merkez Bankası'nın gevşek para politikalarını sürdürmesine dönük beklentiler altına olan ilginin yönünü belirleyeceği görüşündeyiz" dedi. Akbank olarak gelenekselyatırım aracı olan altını bir bankacılık ürününe dönüştürdüklerini söyleyen Tözge, 2012'de Altın Mevduat Hesabı'nı hayata geçirdiklerini ve 10 ayda büyük ilgi gördüğünü söyledi. Aynı yıl Akbank Esnek Birikim Hesabı'nı da hizmete sunduklarını belirten Tözge, "Akbank Esnek Birikim Hesabı ile müşterilerimiz, internet ya da şube kanalıyla verecekleri bir talimatla her ay düzenli olarak gram cinsinden ya da tam, yarım, çeyrek altın birikimi yapılabiliyor" diye konuştu. Tözge, bu hesabı açtıran herke küçük tutarlarla bile düzenli olarak altın birikimi yapabildiğini belirtti. Tözge Esnek Birikim Hesabı için herhangi bir ücret talep etmediklerini sözlerine ekledi.

ALTIN DAVETLERİ
2012'de Akbank Altın Davetleri'ni de düzenlemeye başladıklarını ifade eden Tözge sözlerini şöyle sürdürdü: "Müşterilerimiz ellerinde bulunan farklı ayardaki yastık altı altın birikimlerini Akbank Altın Hesabı'na aktarıyorlar. Dilediklerinde de TL, dolar ve euro ile gram cinsinden altın alımı yaparak, birikimlerini arttırabiliyorlar. Üstelik bu işlemleri istedikleri zaman Akbank İnternet Bankacılığı aracılığıyla gerçekleştirebiliyorlar."

15 TON HACİM
Galip Tözge, 2012 şubatta altın mevduat hesabıyla altın bankacılığına aktif olarak başladıklarını belirtti. Altın bankacılığında müşterilerden büyük ilgi gördüklerini vurgulayan Tözge, "2012 sonunda 15 tonun üzerinde bir hacme ulaştık. 2013'te de gerek hacim, gerekse aktif hesap sayımızda artışımız devam ediyor" dedi. B tipi Altın Fonu'nda yüzde 25.8 pazar payı ile lider olduklarını dile getiren Tözge, "2013'te farklı temalarda içeriğinde altına da yer verilen ürünlerle hizmetlerimizi geliştireceğiz. Anapara koruma amaçlı fon halka arzlarına devam ederek, altın fonlarındaki liderliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altına olan ilgiyi Japon Merkez Bankası'nın politikaları belirleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN