İhracatçının faizi düşüyor

Giriş Tarihi: 21.5.2013
Esnaftan sonra ihracatçıya da kredi faiz indirimi müjdesi geldi. Faizlerde, yüzde 0.75 ile 2.25 arasında indirime gidildi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ihracat nakit kredilerine bugünden itibaren vadesine göre yüzde 4 ila 5.5 arasında faiz uygulanacağını açıkladı. Babacan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'la birlikte düzenlediği basın toplantısında ihracatçıların Eximbank'tan sağlayacağı finansman kredilerinde maliyetlerin düşürüldüğünü belirtti.

KREDİ VADESİ UZATILACAK

Babacan, Eximbank'ın sigorta işlemlerinde bu yılki hedefinin 11 milyar dolar olduğunu söyledi. Nakit kredi hedefinin ise 19 milyar dolar olduğunu belirten Babacan, "Eximbank'ın kullandırdığı reeskont kredilerinin vadesinin uzatılması için çalışma yapıyoruz" dedi.

158 MİLYAR $ HEDEFİ TUTAR
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ihracata ilişkin hedefleri ise şu sözlerle anlattı: "Global piyasalardaki olumsuzluklar nedeniyle ihracatta bu yıl geçen yılki kadar artış olmayacak. Çok büyük aksilik olmazsa bu yıl 158 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayacağız. 1-19 Mayıs arasındaki ihracat 7 milyar doları aştı."

MARKALARA YATIRIM DESTEĞİ
Marka için yapılacak harcamayı artık yatırım olarak kabul edeceklerini belirten Babacan, bu felsefeye göre bir kredi mekanizmasını da Eximbank'ta uygulamaya başlayacaklarını anlattı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatçının faizi düşüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN