Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BES'in avantajları hiçbir yerde yok

Giriş Tarihi: 22.5.2013

Harcanan değil, biriktirilen paranın insanın kendi parası olduğunu vurgulayan Halk Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur, BES'in bu yüzden önemli olduğunu ve sistemdeki avantajların hiçbir yatırım aracında bulunmadığını sözlerine ekledi

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) 2013 yılının ocak ayında 115 bin, şubatta 78 bin, mart ayında ise 121 bin yeni katılım görüldü. 2013'te katılımcı sayısında geçtiğimiz yıla göre dört kat artış yaşandı. Ayrıca mart ayı BES tarihindeki en yüksek katılımcı artışının yaşandığı ay oldu. Bu artışın devam edeceğini söyleyen Halk Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur, BES'in ilk dört aydaki artış oranına yakın bir oranla yılsonuna kadar büyümesini devam ettireceğini söyledi. Okur, "BES'e devlet katkısı ciddi bir ivme kazandırdı ama vatandaş devletin katkıyı verip vermeyeceğinden emin olamıyordu. BES'te mart ayına kadar olan katkılar hesaplara yattı. Katılımcılar bunu hesaplarında görmeye başlayınca sisteme olan inançları artacak ve bunları etrafına aktaracak. 3.5 milyon katılımcı, devlet katkısının hesaplarına girmesinin reklamını yapmaya başlayacak" şeklinde konuştu. BES'e büyüme amaçlı bir yatırım sisteminden çok tasarruf sistemi olarak bakılması gerektiğini düşünen Okur, "Yani tasarruf sistemine girecek olanlar, adı üzerinde, tasarruf etmek için girmeli, büyüme amaçlı bir gelir sağlamak birinci amaç olmamalı. Katılımcıların 'Ben zaten tasarruf ederim' düşüncesi doğru olsaydı, Türkiye'de tasarruf mevduat hesaplarının adetinde ve hacminde ciddi oranlara ulaşmış olması gerekirdi. Ama görüyoruz ki böyle bir şey olmamış. Görüyoruz ki onların hesaplarında böyle bir birikim yok. Türkiye'de 53 milyon mevduat hesabı var ve şu an hesapların yüzde 90 civarı 10 bin liranın altında. İnsanlar her ay 150 lirayı kenara koyup uzun yıllar disiplinli bir şekilde biriktirmiyor. 150 lirayla da birikim olacağına inanmıyor. Dolayısıyla BES'teki asıl amaç tasarruf olmalı" dedi.

'BİRİKTİRDİĞİNİZ PARA SİZİN PARANIZ'
BES'e katılacak kişinin sistemin getirisinden çok, kendisini tasarrufa yönlendirdiğini düşünmesi gerektiğini söyleyen Okur, "Harcamadığınız para, yani tasarruf ettiğiniz para sizin paranızdır. Ayakkabı alırken harcadığınız para artık ayakkabıcının parası oluyor. Asıl amaç tasarruf, BES tasarruf disiplinini sağlıyor ve bu parayı harcamıyorsunuz. Dolayısıyla anaparanın bile orada kalması bile büyük bir hedef gerçekleştirme olarak görülebilir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BES'in avantajları hiçbir yerde yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN