Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnşaata akademik merkez

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, Gayrimenkul Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin kurulmasıyla birlikte, GYODER'in çalışmalarına akademik bir boyut da kazandırmış olacaklarını belirterek, "Önce sektörümüz sonra ülkemiz kazanacak" dedi.

Giriş Tarihi: 23.5.2013 15:03
GYODER ve İstanbul Ticaret Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirilecek "Gayrimenkul Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi"nin protokol imza töreni İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce kampüsünde gerçekleştirildi.

İmza törenine, Torun, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, GYODER Eğitim ve Yayınlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Feyzullah Yetgin ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İbrahim Baz katıldı.

Törende konuşan Torun, Türkiye'nin ilk Gayrimenkul Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin kurulması ile birlikte, GYODER'in çalışmalarına akademik bir boyut da kazandırmış olacaklarını belirterek, Türkiye'de son 10 yılda birçok alanda meydana gelen büyüme, gelişim ve değişimin gayrimenkul sektöründe de ciddi bir değişime sebep olduğunu söyledi.

Torun, gayrimenkuldeki yeni şartların ise bir çok alanda araştırma, saha çalışması ve insan kaynakları eğitimi gibi ihtiyaçları ortaya çıkardığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Sektörün en önemli temsilcisi olarak bize düşen görev de bu ihtiyaçlara cevap verecek projeler hayata geçirmek ve çözüm bulmak. GYODER olarak, konferanstan panele, eğitim seminerlerinden sektör buluşmalarına, zirve ve fuarlara kadar sektörü ilgilendiren ve yönlendiren bir çok etkinliğe imza atıyoruz. Bu iş birliği ile çalışmalarımıza akademik bir boyut da kazandırmış olacağız. Bu proje ile kazanan önce sektörümüz sonra ülkemiz olacak."


"SEKTÖRÜN GELİŞMESİNE KATKIDA BULUNACAĞIZ"

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren ise protokolle, gayrimenkul sektörünün gelişmesine katkıda bulunulacağını ifade ederek, "Sektörün gelişimi için İTO'nun ilgili komitelerinden üniversitemize gelen böylesine önemli bir talebi akademik zeminde olgunlaştırdıktan sonra en iyi şekilde geliştirip hayata geçirmek için GYODER ile iş birliğine gidilmesi süreci başlatıldı" diye konuştu.

Ekren, iş birliği neticesinde, üniversitenin sosyal bilimler enstitüsü bünyesinde yüksek lisans programları, sürekli eğitim merkezi bünyesinde sertifikalı eğitim programlarıyla yeni kurulan Gayrimenkul Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde araştırmalar yapacaklarını kaydetti.


"YÜKSEK LİSANS PROGRAMI YAPILABİLECEK"

GYODER Eğitim ve Yayınlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Feyzullah Yetgin de GYODER'in misyon, amaç ve hedefleri doğrultusunda gayrimenkul sektörünün bilgi birikimi ve alışverişinin sağlanmasına katkıda bulunmak için eğitim programları ve raporlar hazırladıklarını kaydetti.

Yetgin, "Gayrimenkul Ekonomisi ve İşletmeciliği Tezli Yüksek Lisans" programı onayı alındığını belirterek, bu programa GYODER'in öncelikle akademik unvanlı üyelerinin katkıda bulunacağını ve seminer derslerinin GYODER'in konusunda uzman üyeleri tarafından verileceğini söyledi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İbrahim Baz da gayrimenkul geliştirmenin çok disiplinli bir çalışma birlikteliği gerektirdiğine dikkati çekerek, "Arazi geliştirmeden başlayıp arsa üretilmesine, kentsel tasarımdan plan yapımına, bina,çevre tasarımından bina üretilmesi ve hatta işletilmesine kadar çok sayıdaki mesleki uğraşının birlikteliğini içermektedir" şeklinde konuştu.

İş birliğinin akademik çalışmalara ve bilimsel araştırmaların geliştirilmesine de katkı sağlayacağına vurgu yapan Baz, akademik ve sektörün uzman kadroların işbirliğinin gayrimenkul geliştirmede yeni, uygulanabilir, katma değeri yüksek plan, proje geliştirme ve uygulama yaklaşımlarını da beraberinde getireceğini belirtti.


İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Protokol çerçevesinde GYODER, sektör uygulamasına yönelik ders içeriklerinin geliştirilmesi, proje ve tez çalışmalarının yönlendirilmesi, uygulamacı temin edilmesi, üniversite öğrencilerinin uygulama stajlarının yaptırılması konularında destek verecek.

Üniversitenin Sürekli Eğitim Merkezi tarafından düzenlenecek ilgili alanlardaki sertifika programlarında lisansüstü programları için GYODER üyelerine özel yüzde 25 indirim yapılacak.

Ayrıca Prof. Dr. Yusuf Tuna'nın müdürlüğünü üstlendiği İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, yeni eğitim döneminde başlatılması planlanan gayrimenkul geliştirme kapsamındaki tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarıyla başlatılan işbirliği sürecine destek verecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnşaata akademik merkez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN