Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğançay'ın sır eserleri gün yüzüne çıkıyor

Giriş Tarihi: 26.5.2013

Türk çağdaş resminin önemli ismi Burhan Doğançay'ın daha önce sergilenmemiş eserleri, önümüzdeki yıl sanatseverlerle buluşacak

New York'un ünlü sanat müzesi Metropolitan, geçtiğimiz günlerde 143 yıllık tarihinde ilk kez bir sanatçı onuruna davet verdi. Türk çağdaş resim tarihinin önemli isimlerinden biri olan Burhan Doğançay için verilen bu davete sanatçının ailesi ve eşi Angela'nın yanı sıra ABD'li koleksiyonerler, küratörler ve yazarlar da katıldı. Bu yıl kaybettiğimiz ustanın en büyük hayali, kendi birikimleriyle kurduğu bir müzenin gelecek nesillere aktarılmasıydı. Bu nedenle 2004'te açtığı Doğançay Müzesi'nde giriş ücreti alınmamasına karar vermişti. Bu özel müzenin nasıl ayakta kaldığına ilişkin konuştuğumuz Müze Müdürü Bergin Azer, hem yeni projelerini anlattı hem de iş dünyasının sanata destek vermesi gerektiğinin altını çizdi.

SERGİYE HAZIRLANIYORUZ

Bergin Azer, önümüzdeki yıl içerisinde açılacak bir sergi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Azer, "Burada sergilenecek olan eserler, arşivimizde yer alan ancak daha önce hiç görülmemiş eserlerden oluşuyor. Serginin yurtdışında da yapılması için çalışıyoruz" dedi.

İŞADAMLARININ SANATA DESTEK VERMESİ ŞART
Doğançay Müzesi yurtiçi ve yurtdışındaki önemli resim ve fotoğraf sergileri üzerinde de çalışıyor. Azer, bu noktada işadamlarının desteğinin çok önemli olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Guggenheim Müzesi'nin eski direktörü Thomas Messer'in dediği gibi 'Evvela seni ailen, sonra ülken desteklemeli, sanatçı, desteksiz ne kadar üretken olabilir ki?"

RESİM YARIŞMALARI HALA DEVAM EDİYOR
Burhan Doğançay resim yarışmaları ünlü ustanın yokluğunda da devam ediyor. Bu ay 9'uncusu gerçekleşecek olan yarışmanın sonuçları 28 Mayıs'ta açıklanacak. Azer, "Burhan Bey'in resim yarışmasını düzenleme hedefi çocukların sanata olan ilgilerini artırarak, plastik sanatlara daha duyarlı bireyler yetiştirmekti" dedi.

TÜRKİYE'NİN İLK KİŞİSEL MÜZESİ ÜCRETSİZ
Burhan Doğançay'ın en büyük hedefi sanatın gelecek nesillere aktarılmasıydı. Bu nedenle Beyoğlu'nda Türkiye'nin ilk kişisel özel müzesini kurdu. Ancak giriş ücreti bile almayan müzenin yaşaması için desteğe ihtiyacı var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğançay'ın sır eserleri gün yüzüne çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN