kısa zamanda uzun yol kat etti

Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı , 'nin ülkedeki doğalgaz projesine yatırımcı olarak da katılması kararını aldı

Giriş Tarihi: 3.6.2013
Aralık 2012'te 'nin Gürcistan'da doğalgaz santrali kurması için el sıkışan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili, cumartesi günü Tiflis'te gerçekleşen ikinci görüşmenin ardından ekonomik ve dostane ilişkilerin hızla geliştiğinin altını çizen mesajlar verdi. Çalık Enerji, Gürcistan'ın projede aynı zamanda yatırımcı olması teklifine de olumlu cevap verdi.

BU BİR BAŞLANGIÇ
"Ahmet Çalık ile kısa süre önce tanışmamıza rağmen; çok kolay ve hızlı bir şekilde ortaklığımızı sürdürüyoruz. Birbirimize çok saygı duyuyoruz ve dostluğumuza çok önem veriyoruz. Bu bir başlangıç. İlişkilerimizin geldiği en üst seviye değil" diyen İvanişvili, Gürcistan'da iş yapan Türk işadamlarına seslenerek, "Kimse Türk işadamlarının buradaki rahatına müdahale edemeyecek" mesajını verdi.

BAŞBAKAN'A GÜVENİYORUZ

Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Kakha Kaladze'nin cuma gecesi düzenlenen jübile maçına davet edildiğini hatırlatan Ahmet Çalık ise, "Bize çok güzel bir gün yaşattınız. Biz o gecede, Gürcistan halkının vefasını gördük. Çok güzel bir atmosfer vardı. Sayın Başbakan ve halkın birlikteliği çok etkileyiciydi. Böyle büyük bir davette bulunmaktan çok keyif aldık" diye konuştu. Jübileye, Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, AK Parti milletvekili Hakan Şükür ve Ümit Davala'nın da katıldığına değinen Çalık, "Futbol, dostluğumuzun iyi bir göstergesi oldu. Bize çok dostane bir yaklaşım sergilediniz. Burada iş yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu bir başlangıç. İnşallah bunu ileriye götüreceğiz. Türkiye ve diğer ülkelerdeki iş ortaklarımızı da buraya getirmeye çalışacağız. Gürcistan'ın potansiyelinin farkındayız ve Sayın Başbakan'a büyük güven duyuyoruz" dedi.

KİMYA UYUŞTU, PROJELERE DEVAM

Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç, eski bir işadamı olan İvanişvili ve Çalık Enerji'nin iş prensibindeki kimyanın uyuştuğuna dikkat çekerek, "Geçen yıl imzalanan 230 milyon dolar değerindeki 230 megavatlık doğalgaz kombine çevrim santrali anlaşmasının çalışmaları altı ay önce başladı. 1.5 yıl sonra tamamlanması bekleniyor. Bize, proje sahibi olmamızın yanı sıra, projenin yatırımcısı olmamız da teklif edildi. Tiflis'e 35 km uzaklıktaki, Gardabani'de kurulacak santrali 25 yıl boyunca da işleteceğiz. Burada üretilen enerji, ülkenin 6-8 aylık ihtiyacını karşılayacak. 4-6 aylık ihtiyaç fazlasıysa, açılışı resmen önümüzdeki günlerde yapılacak Türkiye-Gürcistan arasındaki bin megavatlık enerji hattı üzerinden Türkiye'de pazarlanacak" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalık Enerji kısa zamanda uzun yol kat etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN