Turizmcilerden itidal çağrısı

Giriş Tarihi: 4.6.2013 15:16 Güncelleme Tarihi: 4.6.2013 15:16

Turistik Otelciler , İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği ( TUROB) Başkanı Timur Bayındır, "Turizm sektörü ve bu sektörden ekmeğini kazanan milyonlarca vatandaşımız adına, tüm kesimleri itidalli olmaya çağırıyorum" dedi.

Taksim Gezi Parkı ve devamında yaşanan olayların turizme etkisini AA muhabirine değerlendiren Bayındır, "Turizm, barış ve huzur ortamında gelişen bir sektördür. Toplumsal huzuru bozan her türlü olay turizmi etkiler. Toplumdaki hapşırma, turizmde zatürreye neden olur" dedi.

Bayındır, yaşanan olaylar nedeniyle Taksim bölgesinde konaklayan turistler kaçmakta olduğunu belirterek, bir kısmının başka semtlerdeki otellere gittiğini ve büyük bir kısmının da ülkelerine geri döndüğünü söyledi.

Bölgedeki otellerde yüzde 30'lara ulaşan iptaller yaşandığını ifade eden Bayındır, bazı ülkelerin kendi vatandaşlarına "Türkiye'ye gitmeyin" yönünde telkinleri olduğu söylemlerine şöyle yanıt verdi:

"İngiltere, Amerika, Almanya ve Fransa gibi birçok ülke yurtdışına çıkan vatandaşlarını Türkiye'de yaşanan olaylar hakkında uyarıyor. Uyarılar 'gitmeyin' şeklinde değil, 'dikkatli olun' şeklinde. Olayların yabancı haber kanalları ve sosyal medyadaki yansımaları ise işi daha vahim bir görünüme ulaştırıyor. Yaşanan iptallerin büyük bir kısmı yurtdışından."

"Taksim oteller bölgesinde olaylar nedeniyle iptaller yaşandı mı? Bu olayların kısa ve orta vadede turizme etkisi ne olacak?" şeklindeki soru üzerine Bayındır, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Birkaç gün içende Kongre Vadisi'nde 9-10 bin civarında kişinin katılacağı bir kongre yapılacak. Bu ölçüde büyük bir kongrenin yapılacağı bölgede maalesef yollar barikatlarla kesilmiş durumda. Bu barikatların biran önce kaldırılması gerekiyor. Bu barikatlar bölgedeki turizmi ve ticareti felç ettiği gibi, istenmeyen bir durumda ambulans veya itfaiye araçlarının da ulaşmasını engelleyecektir. Bu durumdan fevkalade rahatsız ve endişeliyiz."

Bayındır, olayların kısa vadede turizmi etkilemeye başladığına dikkati çekerek, "Uzun vadede de endişelerimiz büyüktür. Güvenlik güçlerinin yoğun ve kontrolsüz güç kullanımı ülke imajımıza zarar vermektedir. Sosyal medya tüm dünyayı birbirine bağlamıştır. Aşırı güç kullanımının sebep olduğu olumsuz görüntüler anında dünyanın her tarafına yayılmaktadır. Maalesef şu ana kadar yansıyan resimler, videolar ve haberler ise ülke imajımız açısından tam bir felakettir. Hoşgörünün, barışın ve medeniyetlerin kenti olarak tanıttığımız İstanbul'un meydanlarında yaşanan çatışmalar, biz turizmciler açısından, tam anlamıyla bir kabus" dedi.


"TÜM KESİMLERİ İTİDALLİ OLMAYA ÇAĞIRIYORUM"

İstanbul'daki otel ihtiyacıyla ve mevcut otellerle ilgili de görüşlerini paylaşan Bayındır, Taksim'in, otel yatırımları açısından İstanbul'un en yoğun bölgelerinden biri olduğunu, Taksim ve civarındaki otellerin yatak kapasitesinin 20 binlere ulaştığı bilgisini verdi.

Bayındır, şunları kaydetti:

"Bölgenin otel yatırımları açısından doyuma ulaştığını düşünüyorum. İstanbul genelinde ise 35 milyon turisti ağırlayacak yatak kapasitesine sahibiz. Kentimize gelen turist sayısının 10 milyonlarda olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, İstanbul'un yeterli kapasiteye sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca çok sayıda devam eden otel yatırımı var. Bunlar da devreye girdiğinde İstanbul'un yatak kapasitesi daha da artacak. İstanbul'da otel yatırımlarının kontrollü ve gelişen turizme paralele olarak bilinçli bir şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum."

TUROB olarak yaşanan olayların turizm açısından büyük tehlike oluşturduğunu vurgulayan Bayındır, "Taksim ve civarında ana yollara barikatlar kurulmuş durumda. Bu barikatlar yaşanacak olumsuz bir durumda acil yardım araçlarının ulaşımını dahi engellemektedir. Hadiselerin son bulması için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini, aksi takdirde yaşanacak olayların verdiği zararların görünenden ve tahmin edilenden büyük olacaktır. Ülke ekonomisi için kritik öneme sahip turizm sektörü ve bu sektörden ekmeğini kazanan milyonlarca vatandaşımız adına, tüm kesimleri itidalli olmaya çağırıyorum" diyerek sözlerini tamamladı.


İLK 4 AYDA İSTANBUL'U 2,9 MİLYON TURİST ZİYARET ETTİ

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, İstanbul'a önceki yıl ocak-nisan döneminde 2 milyon 424 bin 400 turist gelirken, turist sayısı bu yılın aynı döneminde yüzde 21'lük artışla 2 milyon 924 bin 903 olarak gerçekleşti. İstanbul'a nisan ayında gelen yabancı sayısı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 arttı ve 936 bin 961 oldu.

Kente nisan ayında gelen yabancı ziyaretçilerin milliyetçilerine bakıldığında ilk sırayı Almanya (103.417) alırken, bu ülkeyi Rusya (59.448), Fransa (52.353), İtalya (50.745), İngiltere (38.864), ABD (38.235), Hollanda (29.235), Ukrayna (23.160), İran (21.615) ve Libya (20.312) izledi. Arap ülkelerinden gelen turist sayısı da ilk 4 ayda önceki yıla göre yüzde 39 artış gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmcilerden itidal çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN