Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yasa perakendecileri böldü

Giriş Tarihi: 4.6.2013

Yeni Tüketici Yasa Taslağı perakendecileri ikiye böldü. Bazı markalar, 12 ay boyunca yapılan indirimlere sınırlama getirilmesini isterken, bazıları da "Bu durum serbest ekonomiye aykırı" dedi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı Yeni Tüketici Yasa Taslağı, tüketiciler lehine 'devrim' yaratırken, perakendecileri ise ikiye böldü. Bir kısım perakendeci indirimlerin sürekli değil, belli dönemlerde yapılmasını isterken, diğer kesim de bu durumun serbest ekonomi kurallarına aykırı olduğu iddiasıyla karşı çıktı.

RAPOR HAZIRL IYORL AR

Yabancı markaların Türkiye temsilcilerinden oluşan Tescilli Markalar Derneği (TMD), indirimin belli dönemlerle sınırlandırılmasını talep eden bir raporu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na sundu. Derneğin başkanı Tahsin Özlenir, çıkan taslakta indirimin net çerçevesinin çizilmediğini belirterek, "Yeni bir rapor üzerinde çalışıyoruz. Bu raporu datekrar bakanlığa ileteceğiz" dedi.

HAKSIZ RE KABETE KARŞ IYIZ

TMD'nin Avukatı Vehbi Kahveci ise, yasa taslağında 'Tasfiye dolayısıyla indirim' denilerek yıl boyu yapılan kampanyalar sınırlanacak' maddesinin tam anlamıyla perakendecilerin talebini karşılamadığını söyledi. Ancak bu maddenin de çok önemli olduğunu belirten Kahveci, "Tasfiye kelimesini kötüye kullananlar ve aylarca bu şekilde satış yapanlar var" dedi. Kahveci, firmaların sezon açılır açılmaz yüzde 70'lere varan indirimlerinin haksız rekabete yol açtığını, tüketicilerin kandırıldığını da sözlerine ekledi.

SERBEST PİYASA KURALLARINA TERS
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Hüseyin Doğan, hiçbir Avrupa ülkesinde indirim dönemiyle ilgili yasal sınırlama olmadığını söyledi. Doğan, alışverişe tüketicilerin karar verdiğini belirterek, "Firma isterse kendi stratejisini oluşturur, müşterilerini belirler, indirime girmez" dedi. Süvari'nin patronu Ahmet Coşkun da piyasanın kendi rekabet dinamikleri olduğunu ifade etti.

İNDİRİM SADECE GÜNÜ KURTARIYOR
Orka Group Genel Koordinatörü Osman Arar, her firmanın düzensizce yaptığı indirimin tüketiciyi rahatsız eden bir boyuta geldiğini söyledi. Firmaların ürünü baştan doğru fiyatlandırmadığını anlatan Arar, şöyle konuştu: "İndirimle kârsızlık baş gösteriyor. Firmalar günü kurtarıyor. İndirimin belli tarihte ve gerçekçi olması şart."

İNDİRİMDE DÜZEN İSTEYEN PERAKENDECİ NE DİYOR?
İndirim dönemleri 1 Ocak- 28 Şubat ve 1 Temmuz- 31 Ağustos olmalı
İndirim dönemleri haricinde indirim reklamına (Vitrinlerde, yazılı görsel basın, sms, posta, e-mail) izin verilmemeli
İndirim dönemleri haricinde sadece mağaza içlerinde etiket üzerinde indirim fiyatları belirtilerek ve mağaza stokunun yüzde 30'unu aşmamak kaydıyla indirimli satışlara izin verilmeli
'Yüzde 50'ye varan oranlarda indirim' gibi kampanyalarda, üst limit indirime söz konusu olan ürünlerin en azından yüzde 10'u için geçerli olmalı
Fabrika satış mağazaları (Outlet) ve Outlet Alışveriş Merkezleri'ne yerleşim alanlarının dışında izin verilmeli

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yasa perakendecileri böldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN