Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD ile ekonomik iş birliği süreci

Türk Amerikan ilişkilerinin kalbi dört gün boyunca ekonomiyle attı.

Giriş Tarihi: 6.6.2013 11:55
İlknur Menlik
ilknur@gidahatti.com

Amerikan Türk Konseyi'nin, ABD'nin başkenti Washington'da Pazar günü başlayan geleneksel 32. Yıllık Toplantısı, dün sona erdi. Alışılmış bir şekilde siyaset ve savunma iş birliği konularının ağırlıklı olarak görüşüldüğü toplantılarda bu yıl, ekonomik konular daha ön plandaydı. Temmuz'da başlaması beklenen ABD-AB Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı görüşmelerinin hemen öncesinde gerçekleşen toplantıda Türkiye ile ABD arasındaki ticari ilişkilerin boyutu masaya yatırıldı. 20 milyar dolarla tarihinin en yüksek seviyelerine çıkan ABD ile ticaretimizde iki önemli nokta dile getiriliyor: Birincisi, ilişkilerin ticari boyutunun "müttefik" ya da "stratejik ortaklık" olarak tanımladığımız siyasi ilişkilerdeki derinliği yakalayamadığı… İkincisi ise ABD'nin lehine olan ticaret dengesi…

Toplantıda art arda iki gün gıda ve tarım da konuşuldu. Düzenlenen iki oturumda; küresel tarım ve gıda ticaretinin değişen yüzü, ABD-AB arasındaki serbest ticaret görüşmeleri gibi önemli konular masaya yatırıldı.

Oturumların başkanlığını yapan Türk Amerikan İş Konseyi (TAİK) Gıda ve Tarım Komitesi Başkanı ve Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği (NÜD) Başkanı Rint Akyüz, ana olarak iki konuya dikkat çekti. İki ülke arasındaki gıda ve tarım ticaretinin payı oldukça düşük seviyede. 20 milyar dolarlık ticarette gıda ve tarımın payı 2 milyar dolarla %10 seviyesinde. Burada da dış ticaret dengesi ABD lehine bir profil çiziyor. Akyüz'ün dikkat çektiği bir diğer husus, ABD-AB serbest ticaret anlaşmasının Türkiye'ye ve sektöre olası olumsuz etkileri oldu. Akyüz, bu görüşmelerin Türkiye tarafından dikkatle izlenmesi gerektiğini, ABD-Türkiye ekonomik ilişkilerini geliştirmeye yönelik iş birliği arayışlarının hızlandırılmasının iki ülke arasında bir serbest ticaret anlaşmasına gidecek yolu açacağını düşünüyor.

Öte yandan Amerika'nın Sesi'ne konuşan Amerikan – Türk Konseyi Başkanı Büyükelçi James Holmes; ABD'nin, son 40 yılın zirvesine ulaşan Türkiye'yle ticari ilişkilerine zarar verme pahasına bir müzakere ya da programa girişmeyeceğini açıkladı. Amerika'nın, Avrupa Birliği'yle görüşmelerinin Türk-Amerikan ticari ilişkilerine olumsuz etkisi olmasını önlemek amacıyla çalışmalar yürüteceğini söyleyen Başkan Holmes; "Bence gelecekte Türkiye ile Amerika arasında bir ticaret anlaşması yapılması olasılığı yüksek" sözleriyle beklentisinin de bu yönde olduğunu ortaya koydu.

Toplantının kapanış konuşmaları ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından yapıldı. Biden, ABD'nin Türkiye'de 5 milyar dolarlık, Türkiye'nin de ABD'de 1 milyar dolarlık doğrudan yatırımlarının olduğunu belirterek, "Bunların daha fazlasını yapabilmemiz için çok yüksek bir potansiyel var. Zamanı geldiğinde, Türkiye ile ticari ilişkilerimizi bir sonraki adıma taşıyabileceğiz." yorumunu yaptı.

'Bir sonraki adıma taşıma' ya da Türkiye-ABD arasında bir serbest ticaret anlaşması tesis edilmesi konusunda şimdilik soru işaretleri olsa da bu konuların önümüzdeki dönemde daha sık gündeme getirileceğini düşünüyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD ile ekonomik iş birliği süreci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN