Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akçakale yeniden hizmete başladı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye sınırındaki Akçakale Kapısı’nın yeniden hizmete açıldığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 6.6.2013 13:06 Güncelleme Tarihi: 6.6.2013 13:12
Yazıcı, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 2 Mayıs 2013'te Suriye'den Türkiye'ye kontrolsüz şekilde giriş yapmak isteyen Suriyeli bir grubun başlattığı olay nedeniyle 1 polisin şehit olduğunu ve bunun üzerine Akçakale Gümrük Kapısı'nın her türlü işlemlere kapatıldığını anımsattı.

Bu süre içinde Suriye'den Türkiye'ye, Türkiye'den de Suriye'ye insan, eşya ve taşıt giriş-çıkışı olmadığını ancak olaylar nedeniyle Suriye'ye çıkış yapamayıp Türkiye'de kalan veya herhangi bir nedenle Suriye'ye geçmesi gereken bazı Suriyelilerin yaya olarak geçişlerine müsaade edildiğini ifade eden Yazıcı, şunları kaydetti:

"Akçakale Gümrük Kapısı'nın kapalı olduğu dönemde gerçekleştirdiğimiz analiz sonucunda idari ve teknik olarak çalışmalar yapılmış ve kapımız güvenlik anlamında en üst seviyeye çıkartılmıştır. Akçakale Gümrük Kapısı'nda bu sürede mobil x-ray cihazı başta olmak üzere personel takviyesi ve diğer teknik ve idari çalışmalar tamamlanmıştır.

Valiliğimizin koordinasyonunda diğer kamu kurumlarının da katılımıyla gerçekleştirilen çalışmalar tamamlanmış, bunun akabinde ihracatçılarımızın istekleri ile Suriyelilerin ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak, kapımızın şu an yolcu ve küçük araç işlemleri hariç olmak üzere insani yardım, ihracat, bazı eşyaların ithali ve transit işlemlerine müsaade edilmesine karar verilmiştir. Sonuç olarak Akçakale Gümrük Kapısı bugün itibariyle yeniden hizmete açılmıştır."

Can ve mal güvenliği açısından hiçbir kişi ve aracın Suriye tarafına geçişine müsaade edilmediğine dikkati çeken Yazıcı, "Gerek yardım malzemeleri gerekse ihracata konu eşyalar ki bunlar çimento, un, su, patates vb. gıda maddeleridir. Akçakale Gümrük sahasında, Suriye'den gelen araçlara aktarma yapılmak suretiyle karşıya gönderilmek de olup, günlük ortalama 100-120 TIR veya kamyon aktarması yapılabilmektedir" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akçakale yeniden hizmete başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN