Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mali raporlamada yeni standart

Devlet Muhasebesi Standartları Kurulu, mali tablolarını, geçerli para birimi yüksek enflasyonlu bir ekonomiye ait para birimiyle tahakkuk esasına göre hazırlayan ve sunan kamu kurum ve kuruluşlarının, temel mali tablolarında uygulayacağı standartları belirledi.

Giriş Tarihi: 6.6.2013 16:13
Kurul'un "Devlet Muhasebesi Standardı 10 (DMS 10) Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Mali Raporlama" kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yüksek enflasyonlu ekonomilerde mali raporlamaya ilişkin esasların belirlenmesini amaçlayan karara göre, mali tablolarını geçerli para birimi yüksek enflasyonlu bir ekonomiye ait para birimiyle tahakkuk esasına göre hazırlayan ve sunan kamu kurum ve kuruluşları, kendi konsolide mali tablolarını da içeren temel mali tablolarında bu standardı uygulayacak.

Bu standart yüksek enflasyonun arttığı varsayılan durumda mutlak bir oran belirlemeyecek. Yüksek enflasyonun varlığına, bir ülkenin ekonomik koşullarına bakılarak karar verilecek.

Standart, raporlama yapılan para biriminin yüksek enflasyonlu olduğunun tespit edildiği ülkede, raporlama döneminin başından itibaren tüm birimlerin mali tablolarına uygulanacak.

Mali performans tablosundaki tüm kalemlerin raporlama tarihindeki cari ölçüm birimi ile sunulmasını gerektiren standart, nakit akış tablosundaki tüm kalemlerin raporlama tarihindeki cari ölçüm birimi ile sunulmasını zorunlu kılıyor.

Yüksek enflasyon dönemi sona erdiğinde ve idareler bu standarda göre mali tabloları hazırlamayı ve sunmayı bıraktığında; sonraki mali tablolardaki defter değerine temel olması için önceki raporlama döneminin sonunda cari ölçüm biriminde sunulmuş tutarlar esas alınacak.

Söz konusu standart, Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu (IFAC) Kamu Sektörü Muhasebe Standartları Kurulu tarafından yayınlanan ve 2013 yılının Mayıs ayı itibarıyla yürürlükteki yüksek enflasyonlu ekonomilerde mali raporlama konulu standarttan (IPSAS 10) yararlanılarak hazırlandı.


İLİŞKİLİ TARAF AÇIKLAMALARI

Ayrıca, Kurul'un "Devlet Muhasebesi Standardı 20 (DMS 20) İlişkili Taraf Açıklamaları" kararı da Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Mali tablolarını tahakkuk esasına göre hazırlayan ve sunan kurum veya kuruluşlar, taraflarla yapılan belirli işlemler hakkında bilgilerin açıklanmasında bu standardı uygulayacak.

Standart, kontrolün söz konusu olduğu durumlarda ilişkili tarafla ilişkilerin varlığının ve belirli koşullarda kuruluş ile ilişkili taraf arasındaki işlemler hakkında bilgilerin açıklanmasını sağlamayı amaçlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mali raporlamada yeni standart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN