Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yatırımcıyı YTM koruyacak

Sermaye piyasası araçlarının tasfiyesi ve yatırımcıların alacaklarının kısmen teminine yönelik faaliyetleri yerine getirecek Yatırımcı Tazmin Merkezine (YTM) ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Giriş Tarihi: 6.6.2013 16:05 Güncelleme Tarihi: 6.6.2013 16:10
Yönetmelik , kamu tüzel kişiliğini haiz YTM'nin organizasyon ve yönetimine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

YTM, alınan tazmin ve tedrici tasfiye kararlarına ilişkin gerekli işlemleri yürütmek, kayden izlenmeye başladığı tarihi izleyen 7. yılın sonuna kadar teslim edilmediği için merkeze intikal eden sermaye piyasası araçlarının merkez hesabına geçmesine ve bunların satışına ilişkin işlemleri gerçekleştirmek, tüm yetki belgeleri iptal edilen aracı kurumların yatırımcılarının sermaye piyasası faaliyetlerinden doğan alacaklarının kısmen ödenmesini teminen kurulan fonun idaresini üstlenmek, merkez gelirlerinin takip ve tahsili için gerekli işlemleri yapmak gibi görevleri yerine getirecek.

İstanbul merkezli YTM, faaliyetlerini yerine getirebilmek için işçi statüsünde personel istihdam edebilecek.

YTM'nin karar organı olan yönetim kurulu, kurul başkanı, yönetim kurulu başkanı, kurul ikinci başkanı ise yönetim kurulu başkan vekili olarak görev yapacak. Yönetim kurulu, başkan dahil en az 5 üyenin hazır bulunması ile toplanacak ve kararlar en az 4 üyenin aynı yöndeki oyuyla alacak. Yönetim kurulu, YTM işlerinin mevzuatta belirtilen şekilde yerine getirilmesi için gerekli tüm kararları verebilecek.

Merkez bünyesinde varlık yönetim komitesi görev yapacak. Komite, yönetim kurulu tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde, güncel ekonomik konjonktüre göre YTM malvarlığının değerlendirilmesine karar vermek ve aldığı kararları finansman ve muhasebe birimine bildirme, yönetim kuruluna aylık dönemler itibarıyla YTM'nin malvarlığı hakkında rapor sunma ve başkan tarafından YTM malvarlığının değerlendirilmesi ile ilgili olarak verilen diğer görevleri yerine getirecek.

Merkezde, finansman ve muhasebe birimi, tazmin ve tasfiye birimi, hukuk birimi, destek hizmetleri birimi gibi hizmet birimleri oluşturulacak.

YTM'nin gelirleri, yatırım kuruluşlarının yatıracağı giriş aidatları, yıllık aidatlar ve ek aidatlar, idari para cezalarının yüzde 50'si, malvarlığı getirisi, YTM'ye intikal eden sermaye piyasası araçlarının satışından elde edilen gelirler, zaman aşımına uğraması üzerine YTM'ye aktarılan her türlü emanet ve alacaklardan oluşacak.


KATILIM ZORUNLU

Bütün yatırım kuruluşları zorunlu olarak YTM'ye katılacak. Yatırım kuruluşlarınca YTM'ye 250 bin lira giriş aidatı yatırılacak. Yatırım kuruluşları tarafından YTM'ye ödenecek yıllık aidat tutarları; işlem hacmi, saklama bakiyesi/teminat tutarları, yatırımcı nakitleri ve yatırımcı sayısına göre hesaplanan aidat tutarlarının toplamından oluşacak. Bankalar tarafından, Bankacılık Kanunu'nda belirtilen sermaye yeterliliği oranları dikkate alınmak suretiyle, kurul tarafından yapılacak sınıflandırmaya göre yıllık aidat yatırılacak. YTM malvarlığının ihtiyacı karşılamaya yetmediği hallerde, yatırım kuruluşlarından yıllık aidatın belirli bir oranında ek aidat alınabilecek.


YATIRIMCIYI BİLGİLENDİRME VE REKLAM YASAĞI

Yatırım kuruluşları, sermaye piyasası faaliyetleri ve işlemleri sırasında YTM ve YTM'nin koruma kapsamı hakkında yatırımcılara yeterli bilgi verecek . Yatırım kuruluşları, YTM'nin yatırımcılara sağladığı korumayı reklam amacıyla kullanamayacak. Daha önce Yatırımcıları Koruma Fonuna katılmış olan yatırım kuruluşları aidat yatırmayacak. Yıllık aidatlar 3 ayda bir yatırılacak.

Kurul merkezinin İstanbul'a taşınmasına ilişkin iş ve işlemler tamamlanıncaya kadar YTM'nin merkezi Ankara olacak.

Bir aracı kurumun, başka bir ya da birden fazla aracı kurumun aktif ve pasifini bir bütün olarak veya sahip olduğu yetki belgelerinin tamamını devralmak üzere veyahut iki veya daha çok aracı kurumun tasfiyesiz infisah yoluyla tüzel kişiliklerini sona erdirerek aktif ve pasiflerini bir bütün olarak birleştirmek suretiyle yeni bir aracı kurum kurmak üzere 31 Aralık 2014'e kadar kurula başvurması durumunda, devralan ve yeni kurulan aracı kurumların YTM'ye ödeyeceği yıllık aidatlar, birleşme veya devre izin verildiğine dair kurul karar tarihini takip eden 4 hesaplama dönemi boyunca, hesaplanacak tutarların yarısı kadar ödenecek. Bu şekilde birleşen ve devralan aracı kurumlara sağlanacak indirimlerin toplam tutarı 2 milyon lirayı aşamayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırımcıyı YTM koruyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN