Türkiye'nin en iyi haber sitesi

200 milyon dolarlık lüks otel

Diyarbakırlı 40 yaşındaki mimar Selahaddin Üngür, İstanbul Esenyurt'ta 200 milyon dolara ultra lüks otel yapıyor. İki yılda tamamlanacak otel, devlet adamlarına hizmet verecek.

Giriş Tarihi: 9.6.2013
Türkiye' nin büyük aşiretlerinden Beritan'ın Diyarbakır koluna bağlı Üngür ailesi, 20 gün önce İstanbul Esenyurt'ta 200 milyon euroluk bir otelin temellini attı. Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu olan ve şehirde 15 konut projeye imza atan Ünsa Group Yönetim Kurulu Başkanı Selahaddin Üngür, adı henüz belirlenmeyen otelin 8 yıldızlı ve kale gibi güvenli olacağını söyledi. İşletme için herhangi bir yabancı ortak aramadıklarını belirten Üngür, "90 dönümlük arazi üzerine 9 dönümlük alana temel attık. Arazi bize ait" dedi.

HEDEF DEVLET ADAMLARI

Otelin iş ve politika dünyasının üst düzey temsilcilerine hitap edeceğini belirten Üngür, güvenlik otomasyonuna ciddi bir yatırım yaptıklarını söyledi. Bu sisteme göre müşterilere bir şifre verilecek. 500 ile 25 bin euro arasında değişen fiyatlarla satılacak odaların her birinde kurşun geçirmez ve 9.5 şiddetinde depreme dayanıklı 'panik odaları' bulunucak. Müşteriye oda anahtarı yerine iPad verilecek. Odanın bulunduğu katın tüm asansör ve merdiven çıkışları kapatılacak. Her katın ayrı bir resepsiyonu ve en az beş dil bilen beş hostesi olacak. Otelde 600 kişi istihdam edilecek.

27 TİPTE 876 ODA VAR

Aynı anda üç helikopterin konabileceği pistlere sahip otelde, dördü kral dairesi olmak üzere 80 ila 760 metrekare arasında büyüklüğe sahip 876 oda bulunacak. Odaların ofis olarak da kullanılmasını hedeflediklerini söyleyen Üngür, otelin 24 ayda tamamlanacağını ifade etti.

8 YILDIZ NEREDEN GELİYOR?

Aslında turizmde 5 yıldızdan fazla ruhsat yok. 7 ve 8 yıldız tamamen oteldeki farklılıklardan yola çıkılarak geliştirilen 'alaylı' bir tabir. Ünsa Group'un otelinde 13 bin metrekarelik spa alanı bulunacak. Otelde, sekiz tip havuz, 17 tip hamam, 6 tip sauna var. Şifreyle girilecek bu mekânlar kişi ya da ailelere tahsis edilebilecek.

7 KÖYDEN SORUMLU
40 yaşındaki Selahaddin Üngür, Diyarbakır'da 7 köyden sorumlu olduklarını, ayrıca bir mermer fabrikası işlettiklerini söyledi. 12 kardeşi olan Üngür, İstanbul'a yedi yıl önce gelmiş. 1997'de babası ölünce şirketin başına geçmiş. Gürpınar'da iki büyük konut projesi tamamlayan işadamı, Diyarbakır'da da otel yapmak istiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
200 milyon dolarlık lüks otel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN