Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'nın tembeli Almanlarmış

Aşırı borçlanıp az çalışmasıyla eleştirilen Yunanistan gibi ülkeler çalışma saatinde Avrupa lideri çıktı. Almanlar ise en az mesai yapan ülke. Ancak verimlilikte Almanlar birinciyken Yunanlar sonuncu sırada

Giriş Tarihi: 10.6.2013
Siesta yapıp bol bol borçlanarak harcadıkları için krize girdikleri yönünde eleştiriler alan Yunanistan ve İspanya hakkında yayınlanan ilginç bir istatistik krizin ana sebebini ortaya koydu. Meğer krizin kazananı olan Almanlar borç batağına giren ülkelerden daha az çalışıyorlarmış. Almanlar yılda bin 406 saat çalışırken Yunanlar'ın çalışma süresi 2 bin 38 saat. OECD ülkeleri içinde en çok çalışan üçüncü ülke olan Yunanlar'ın aksine Almanlar en az çalışan ikinci ülke oldu.

İKİ KATI ÇALIŞMAYA YARIM VERİM
Ancak GSYH/saat hesaplaması yapıldığında bu kez neredeyse Almanya Yunanistan'ı ikiye katlıyor. Yunanistan'da dolar bazında 32.6'lık bir rakama ulaşılırken, aynı rakam Almanya'da 55.8 dolara kadar çıkıyor. Yani Yunanlar'ın yarısı kadar çalışan Alman vatandaşı, saat başına verimlilikte iki kat değer yaratıyor. Dünyanın en büyük ihracatçısı olan Almanlar kişi başına yıllık bin 406 saat çalışırken Yunanlar 2 bin 38 saat mesai yapıyor.

TÜRKİYE ORTALAMA ALTI NDA

Meksika ise dünyanın en verimsiz çalışan ülkesi olarak dikkat çekiyor. 2 bin 250 saat ile en fazla çalışanlar Meksikalılar'ken en az verimlilik de onlarda. Türkiye'de ise durum OECD ortalamasının altında. Türkiye 28.1 dolar ile 44.6 dolar olan OECD ortalamasının yarısı düzeyinde.

İngiltere'nin 10 yıl önceki modeli alındı
Frankfurt merkezli Julius Baer Bank'ın Baş Ekonomist Yardımcısı David Kohl, kültürel anlamda büyük farklılıkların olduğunu söyledi. Kohl, Almanların borçlanmayı bir kabahat gibi gördüğünü ve kazandıkları kadar harcadığını da belirtti ve ekledi: "Bundan 10 yıl önce biz İngilizler'in hizmet sektöründeki katma değerli üretimlerine gıpta ile bakardık. Şimdi ise roller değişti."

Alman çocuklar okulda % 25 daha az vakit harcıyor
Bir diğer ilginç istatistik de Alman okullarında göze çarpıyor. Avrupa'da en iyi eğitimi veren Almanya'da çocukların okulda geçirdiği süre İtalyanlar'dan yüzde 25 daha az. Dörtte bir daha az zaman geçiren Alman çocuklar birçok ülkeden altı kat daha iyi eğitim alıyor. Almanya'da öğle yemeği saatinde okul bittiği için çocuklar aileleri ile ilköğretim aşamasında daha çok vakit geçirebiliyor. İleriki yaşlarında ise tatil eğitimleri ve 15-16 yaşlarında yapılan stajyerliklerle üç dört yıl sonrasında tam zamanlı bir işi garantiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'nın tembeli Almanlarmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN