Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayi üretimi arttı

Giriş Tarihi: 10.6.2013 10:04 Güncelleme Tarihi: 10.6.2013 11:01
Nisanda sanayi üretimi yüzde 3.4 oranın artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, 2013 yılı nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1,3, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı nisan ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,6, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2,3 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada ise sanayinin alt sektörleri incelendiğinde nisan ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,4, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 1,1 arttı.


ATA YATIRIM BAŞEKONOMİSTİ GİRGİN

Ata Yatırım Başekonomisti Gülay Elif Girgin, "Nisan-mayıs ayları bizi büyüme tarafında mutlu edecek bir resim sunacak gibi görünmektedir" dedi.

TÜİK tarafından açıklanan nisan ayı sanayi üretim verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Girgin, nisan ayında sanayi üretim endeksinin yüzde 4,6 yıllık artış kaydederek beklentileri olan yüzde 5 yıllık artış paralelinde geldiğini kaydetti.

Özellikle zayıf geçen birinci çeyrek sonrasında nisan ayının ikinci çeyrek ilk verisi olması anlamında sanayi üretim verisinin önem taşımakta olduğunu belirten Girgin, yüzde 4,6'lık bir yıllık artışın ikinci çeyrek büyüme momentumu açısından pozitif algılanabileceğini söyledi.

Mayıs ayında da kapasite kullanım oranındaki iyileşmenin sanayi üretimindeki performansın devam edeceğine yönelik sinyaller vermekte olduğuna dikkati çeken Girgin, şunları aktardı:

"Nisan-mayıs ayları bizi büyüme tarafında mutlu edecek bir resim sunacak gibi görünmektedir. Fakat diğer yandan, şu an her ne kadar bizi tahminlerimizi revize etmeye yöneltmese de haziran başı itibariyle yaşanmaya başlanan olayların devam etme süresine bağlı olarak tüketici güveni anlamında ekonomi üzerinde baskı oluşturma ihtimalini göz ardı etmemekteyiz. 2013 yılı GSYH tahminimiz yüzde 4 seviyesidir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayi üretimi arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN