Gezi spekülatörlerine takip

Giriş Tarihi: 11.6.2013

Başbakan Erdoğan'ın işaret ettiği spekülatörler için SPK, inceleme başlattı. Borsadaki para çıkışları mercek altına alındı. SPK, para çıkışları ile spekülatörler arasında bağlantı bulursa yaptırımları devreye sokacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "ümüğünü sıkacağız" dediği spekülatörler için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da düğmeye bastı. Faiz lobisinin hükümete karşı başlattığı operasyon kapsamında borsayı düşürmek ve ekonomide dalgalanma görüntüsü vermek isteyen spekülatörler için ön inceleme başlatıldı. Spekülatörlerin borsayı düşürme hedeflerine ilişkin ilk tespitler de yapıldı.

FAİZİ YÜKSELTİYORLAR

Edinilen bilgilere göre, spekülatörler, Başbakan Erdoğan her açıklama yaptığında "para çıkışı" dedikodusuyla borsayı düşürüyor. Açıklamaların ardından da "Erdoğan sert konuştu borsa yine düştü" algısı oluşturmayı hedefliyorlar. Bu algıyla ekonominin kırılgan hale geldiği izlenimi verilerek, faizlerin yükselmesi sağlanıyor.

PARA ÇIKIŞINA MERCEK

SPK, Başbakan'ın faiz lobisi çıkışından sonra başlattığı inceleme kapsamında, borsadaki para çıkışlarını mercek altına aldı. Para çıkışları ve spekülatörler arasında bağlantı bulunursa yaptırımlar devreye girecek. Spekülasyonların kullandıkları argümanlar büyük önem taşıyor.

NEDEN DAHA ÖNCE OLMADI?
Türkiye'de daha önce de büyük eylemler yapılmasına rağmen borsanın düşmediği belirtiliyor. Borsanın 100 bine çıkmasının beklendiği bir ortamda protestoların borsa üzerinde bu kadar etkili olması spekülasyon olasılığını artırıyor.

PİYASA GEÇEN HAFTA DALGALANDI
Borsa geçtiğimiz haftaya yüzde 10.5'luk değer kaybıyla başlamıştı. Borsa İstanbul, geçen hafta dalgalı bir seyir izlemişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi spekülatörlerine takip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN