Büyümeye halk desteği

Merkez'in gecikmeli faiz indirimiyle iç talep canlanınca ekonomi ilk çeyrekte yüzde 3 büyüdü. Özel sektör büyümeyi frenledi, vatandaş ve kamu destekledi

Giriş Tarihi: 12.6.2013
Merkez Bankası'nın gecikmeli uyguladığı faiz indirimlerinin etkisi büyümede bir miktar işe yaradı. Türkiye ekonomisi 2013'ün ilk çeyreğinde yüzde 3'le beklentilerin üzerinde büyüdü. Bu oranla başta ABD olmak üzere Avrupa ülkeleri ile Japonya gibi dünyanın birçok ülkesini geçti. Yılın ilk çeyreğinde Euro Bölgesi'nin en büyük ekonomileri Almanya yüzde 0.3, Fransa yüzde 0.4, İtalya yüzde 2.3 daraldı. Türkiye ilk çeyrekte yüzde 0.6 ile ABD'nin 5 katı büyümüş oldu. Böylece Türkiye ekonomisi son 14 çeyrektir kesintisiz büyüme gösterdi.

ÖZELLER YATIRIMI KESTİ
Büyümeye vatandaşın tüketim harcamaları ve kamunun yatırımlarındaki artış damga vurdu. Özel sektör ise büyümeyi frenledi. Özel sektör yatırımları yüzde 9.1 daraldı. Böylece ekonomi 2 puan daha az büyüdü. Kamu yatırımlarındaki büyüme yüzde 81.9 oldu. İhracatta büyümeye verdiği katkıya ara verdi. İhracatta artış yüzde 3.4 olurken bunun büyümeye katkısı 0.89 puan oldu. Ancak yüzde 3.2 artan ithalatın etkisiyle net dış ticaretin etkisi sıfır oldu. Verilere göre takvim etkisinden arındırılmış GSYH ilk çeyrekte bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 3.7 artarken mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış GSYH ilk çeyrekte önceki çeyreğe göre yüzde 1.6 arttı.

OTEL VE LOKANTA
İlk çeyrekte en hızlı büyüyen sektör yüzde 13.7 ile otel ve lokantalar oldu. İmalat sanayisi yüzde 2.8, inşaat sektörü ise yüzde 5.9 büyüdü. İlk çeyrek verileri ekonomide kısmi bir toparlanmaya işaret etse de, gerek özel yatırım iştahının zayıflığı gerekse net ihracatın azalan katkısı güçlü bir büyüme eğiliminin henüz başlamadığını ortaya koydu.

BAKANLARIN BÜYÜMEYE BAKIŞI:
Beklentiler bakanları böldü
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan:
Beklentilerin üzerinde büyüdük. İlk çeyrekte kamu harcamaları etkili oldu. Yılın kalanında özel kesimin katkısının artmasını beklemekteyiz.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek:
Yılın ilk çeyreğinde iç talepteki ılımlı toparlanmanın katkısıyla ekonomi yüzde 3 büyüdü. İkinci çeyrekteki toparlanmayla yüzde 4 seviyesine ulaşılır.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün:
Ana ihracat pazarlarımızda yaşanan sıkıntılara rağmen imalat sanayimizin de büyüdüğünü görüyoruz. Bu daha bir başlangıçtır. İç talebin artmasında düşen kredi maliyetleri ve ertelenen tüketim harcamaları etkili olmuştur.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
Büyüme benim beklentimin üzerinde. Ancak yüzde 4'lük Orta Vadeli Program hedefi için yetersiz. Faiz lobisi geçmişte Türkiye'nin damarlarındaki kanı emdi şimdi yine piyasaya çıktı.

İŞ DÜNYASININ BÜYÜMEYE BAKIŞI:
İç talebi küstürecek adım atmayın
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
Büyümeye, geçen yıl olduğu gibi, ihracatın daha fazla katkı vermesini istiyoruz. Bunun için de hem dış pazarlardaki koşulların iyileşmesini bekliyoruz hem de içeride ihracat odaklı politikalara ağırlık verilmesini talep ediyoruz.
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir:
Yüzde 4'lük yıllık büyüme henüz çantada keklik değil. Hedefe ulaşmak için iç talep ve yatırımlar canlı tutulsun. İç talebi küstürecek adımlar atılmasın.
İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar:
Yüzde 3'lük büyüme memnuniyet verici. Bu hedefe ulaşmak için hane halkı tüketim harcamalarının önemi çok büyük. Çünkü vatandaş harcadıkça ekonomi büyüyecek ve özel sektör yatırımları tetiklenecek. Bu nedenle hane halkı tüketimini artırıcı tedbirler alınmaya devam edilmeli. Türkiye cari açığı büyütmeden ve hane halkı borç yükünü artırmadan büyümeyi sağlamak zorunda.

EKONOMİSTLER VE SİYASİLERİN BÜYÜMEYE BAKIŞI:
Yüzde 4'lük hedef geçilebilir
Finansbank Başekonomisti İnan Demir:
Bu büyüme yılın genelinde yüzde 4'lük hedefe ulaşılması konusunda yeterli zemini sağlar. Hatta yüzde 4'ten bile daha yüksek büyüme oranlarına ulaşılmasına izin verebilir.
SETA Ekonomi Direktörü Erdal Tanas Karagöl:
Orta Vadeli Program'da hedeflenen yüzde 4'lük büyüme çok rahatlıkla yakalanabilir.
Prof. Dr. Seyfettin Gürsel:
Son iki yıldır düzenli olarak yavaşlayan ve geçen çeyrek 1.4'e kadar düşen yıllık büyüme hızı böylece tekrar artışa geçti. Ekonominin yavaşladığı dönemde büyümenin lokomotifi olan net ihracatın çeyreklik büyümeye katkısı zayıf ihracat ve artan ithalat nedeniyle negatif oldu.
CHP Milletvekili Faik Öztrak:
Büyüme iç tüketim ve kamu yatırımlarıyla sağlandı. Özel sektörün yatırım iştahı adeta kayboldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyümeye halk desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN