Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lobinin hortumunu kestik

Gezi Parkı eylemlerinin baş aktörü olmakla suçladığı faiz lobisine sert çıkan Başbakan Erdoğan, "Lobinin hortumunu keserek 10 yılda 642 milyar TL tasarruf ettik" dedi

Giriş Tarihi: 12.6.2013
AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı eylemlerini desteklemekle suçladığı faiz lobisine yüklenmeye devam etti. Hükümet olarak yaptıkları başarılı işlerin en çok faiz lobisini rahatsız ettiğini söyleyen Erdoğan, "Türkiye'nin 10 yılda faizlerini düşürmek yoluyla yaptığı tasarruf, 642 milyar lira. Eğer her şey 2002'deki gibi kalsaydı bu para faiz lobisine gidecekti. Ama biz bunu tasarruf ederek milletimiz için harcadık. Bu hortumu kestiğimiz için içeride ve dışarıda birileri çok rahatsız oldu. Şu an solculuk maskesi altında faiz lobisi figüranlığı yapılıyor" dedi.

FAİZ YATIRIMA GİTTİ
Erdoğan, 2002'de görevi devraldıklarında Türkiye'de gösterge faizin yüzde 63 seviyesinde olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "O tarihte toplanan verginin yüzde 85'i faize gidiyordu, bugün ise oran yüzde 15'e geriledi. Türkiye bütçesi şu anda 404 milyar lira, faiz harcaması da 53 milyar. Oran ise yüzde 13. Bununla okullar, hastaneler, yollar yaptık. Enerjide çok ciddi değişime gittik, tarıma büyük destekler getirdik. Adalet ve emniyet sarayları yaptık. Konut yaparak yoksulun elinden tuttuk."

RAHATSIZLIK VERİYOR

Başbakan Erdoğan, dün her şeyiyle dışa bağımlı olan Türkiye'nin, bugün kendi ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde alternatif bir üretici ve ekonomi olarak, küresel sistemde yerini almaya başlamasından rahatsızlık duyanlar olduğunu söyledi. Başbakan, "Bu rahatsızlık çok farklı amaçlarla, yöntemlerle dışa vuruluyor. Bunların asıl niyetlerini gayet iyi biliyoruz" dedi.

MENDERES TUZAĞININ AYNISIDIR

Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı'ndaki hukuksuz işgalin Wall Street eylemine benzetildiğini belirterek, "Orada faiz lobisinin havadan kazandığı milyarlarca dolara karşı itiraz var, burada ise solculuk maskesi altında lobinin figüranlığı yapılıyor" dedi. Erdoğan, "Şu son olay 27 Mayıs 1960 öncesi merhum Menderes'e kurulan tuzağın aynısıdır. 1980 öncesi karanlık senaryonun tekrarı girişimidir. Ancak bu sefer sert kayaya çarpmış, millete toslanmıştır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lobinin hortumunu kestik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN