Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eviniz camdan

Giriş Tarihi: 16.6.2013

Başbakan Yardımcısı Babacan bankaları yine uyardı. Bankacıların camdan bir kalede oturduğunu söyleyen Babacan, "Kimseye taş atmayacaksınız" dedi

Geçtiğimiz hafta bankalara "İdeolojik davranmayın" uyarısı yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'dan sert bir mesaj daha geldi. Babacan, "Bankacılar olarak camdan bir kalede oturuyorsunuz. Orada oturuyorsanız, kimseye taş atmayacaksınız. Taş attığınızda karşılığı kötü olur" dedi. Bir TV kanalında soruları yanıtlayan Babacan, bankacıların günlük siyasi tartışmaların dışında olması gerektiğini söyledi.

HERKES İŞİNİ YAPSIN

Bankacılığın itibar ve güven üzerine kurulmuş bir sektör olduğunun altını çizen Babacan, "Herkes kendi işine odaklansın" mesajı verdi. Babacan, günlük tartışmaların içine girecek tarzda söylemlerin kabul edilemeyeceğini dile getirdi. Bakan Babacan, "Siyaset kurumu bunun cevabını fazlasıyla verir" dedi. Bu durumdan bankaların zarar göreceğini belirten Babacan, finans kurumlarının itibarlarını korumak için önce kendilerinin çaba göstermesi gerektiğini ifade etti.

ESKİ GÜNLERİNİ ÖZLEYEN BANKALAR VAR
Bankalar arasında faizlerin yükselmesini isteyenlerin olabileceğini söyleyen Babacan, "Finans kurumlarının tek gelir kaynağı faiz değil. Bankalarımızın düşük faiz ortamına kendilerini adapte etmeleri gerekiyor. Pek çoğu bunu yaptı ama aralarında eski günleri özleyenler olabilir" diye konuştu.

BIST'TEN ÇIKIŞ 1.2 MİLYAR $
Şu anda uluslararası yatırımcıların Türkiye piyasasındaki hisse senedi varlığının 75 milyar dolar olduğunu ifade eden Babacan, "Olaylar başladığı günden bu yana Borsa İstanbul'dan 1 milyar 280 milyon dolar çıktı" değerlendirmesini yaptı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eviniz camdan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN