TOBB camiasına uzak değilim

TOBB başkanlığı için adı sık sık geçen TİM Başkanı Büyükekşi, "Niyetim yok. Israr edilirse ona o zaman bakarız. Camiaya uzak değilim" diyor

Giriş Tarihi: 17.6.2013
Türkiye'de gündem Gezi Parkı'na kilitlense de son günlerde hangi işadamıyla konuşsak bize Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) seçimlerini soruyor. Ağustostaki seçimler öncesinde kulisler hareketlenmiş durumda. Herkes önüne TOBB delege listesini alıp, hesap kitap yapıyor. Kulislerde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin adını sık sık duyunca ilk ağızdan kendisine "TOBB başkanlığına aday mısınız?" diye sorduk.

ŞU ANDA NİYETİM YOK 
Kulislerde TOBB başkanlığı için adınız dolaşıyor. İstanbul Sanayi Odası'ndan TOBB delegesi de oldunuz. Niyetiniz var mı?
15 yıldır İstanbul Sanayi Odası'nda meclis üyesiyim. 8 yıl yönetimdeydim.Ayrıldığımda Tanıl Küçük'e rakip olarak Süleyman Orakçıoğlu'nu çıkardık. O dönemde de TOBB delege listesindeydim. Bu yıl Erdal Bahçıvan ile çalıştık. İlk sıradan TOBB delegesi oldum. Ama şu anda benim böyle bir niyetim yok.

Ama iş dünyasından birçok isim sizin adınızı veriyor?
Herkes kalbindekini söylüyor. Siyasetle ilgili de yakıştırmalar oluyor. Şimdi de beni Fatma Hanım (Şahin), milletvekilleri ve işadamları arıyor. Gaziantep Belediye Başkanı olmamı istiyorlar. "Nereden çıkarıyorsunuz" diyorum. Bu işte de kimseye TOBB için bir beklentim olduğunu söylemedim. Ama bunu bana takdir edenlere teşekkür ederim.

BASKI OLURSA BAKA RIZ

Üzerinizde baskı olursa...
Ona o zaman bakarız.

Adınızı verenler Rifat Hisarcıklıoğlu'nun uzun zamandır başkanlık yaptığını artık değişim gerektini belirtiyor...
Rifat Bey yanılmıyorsam 10 yıldır görevde. En son Anayasa Mahkemesi kararıyla önleri açıldı. Aynı maddeyi biz de koyduk.

Siz de Anayasa Mahkemesi'ne başvurur musunuz?
Ne münasabet. Bu işler bize uygun değil. Bir duruşumuz var. Öyle bir şey kesinlikle yapmayız. 2014'te ihracatçı birliklerinde de seçim olacak.

ÇOCUĞUM GEZİ'YE GİTMEK İSTEMEDİ
Gezi Parkı eylemlerini nasıl yorumladınız?
İçeride bir gaz birikmesi vardı. Bazı düzenlemeler maalesef iyi anlatılamadı. Örneğin, alkolle ilgili düzenleme dünyada birçok ülkede uygulanıyor. Ama tam anlatılmadan Meclis'e geldi. Polis orantısız güç kullandı. İlk gün twitter üzerinden yalan haberler yayıldı. Yurtdışında birçok ülke içişlerimize karışacak şekilde beyanatlar verdi. Avrupa Parlamentosu yanlı ve taraflı karar aldı. Sanki sihirli bir el değmiş gibi...

Sizin çocuğunuz eyleme gitmek istedi mi?
Hayır. Üniversiteye hazırlanıyor ama gitmesine de doğru bakmam.

Arap Baharı benzetmelerine ne dediniz?
Türkiye'de kişi başı gelir 3'ten 10 bin dolar seviyesine geldi. Gezi Parkı eylemleri çevre hassasiyetinden çıktı. Çevre duyarlılığı hangi toplumlarda olur? Tabii ki refah seviyesi artan toplumlarda... Yani ne kadar gelir, o kadar demokrasi... Burayı bin dolarlık ülkelere benzetmek komik.

KOLTUKTA UZUN SÜRE KALMAM
TİM'e devam etmeyi düşünüyor musunuz?
Bir yıl var. Olabilir de olmayabilir de... Ama ben koltukta uzun süre durmam. Bütün STK'larda üstlendiğim görevleri altı yıl içinde bıraktım. Bir yerde çok uzun kalmam.

Anladığım kadarıyla TİM'de devam etme niyetiniz yok. O zaman Mehmet Büyükekşi gidip şirketin başına mı oturacak?
Belediye seçimlerine ilgim yok. TOBB camiasına uzak değilim. Dışarıdan gelmedim. TİM, İSO ve devlet kurumlarındaki yönetimleri biliyorum. Her şeyden az çok tecrübemiz var. Ama şu andaki hedefimiz bulunduğumuz görevimizi en iyi şekilde yapmak.

STK'LARLA İLANI GÖRÜŞEBİLİRİZ
Gezi Parkı eylemleri sırasında yurtdışında Türkiye aleyhtarı ilanlar yayınlandı. Türkiye'nin imajıyla ilgili sizin öncülüğünüzde bazı ülkelerde tersi ilanlar verilebilir mi?
Ortalıktaki toz duman kalktığında neden olmasın? Birlikte STK'larla konuşup bazı ülkelerde neler yapılabileceğini konuşabiliriz. Aklı selimle neler yapılabileceğini düşünebiliriz. İngiltere ve Rusya'da yabancı basın organları aracılığıyla "Türkiye'de savaş var" görüntüsü yaratıldı. Bunlar hoş şeyler değildi. Bizi arayıp soranlar oldu.

FAİZ LOBİSİ HER ZAMAN VARDI
Bugünlerde faiz lobisinden sıkça bahseder olduk. Bu olayların arkasında lobi var mıydı?
10 yıldır bu konuyu gündeme getiriyoruz. 2011 Kasım'a kadar Türkiye'de 'yüksek faiz, düşük kur' politikası uygulandı. Biz o dönemde de bunun ihracatçılara zarar verdiğini anlattık. Ama bu son olayların arkasında var mı yok mu bilemem.

Bazı bankalar da suçlanıyor...
Bu lobinin ekmeğine yağ sürenler var. Şunu söylemeliyim ki, faiz lobisi her zaman oldu.

Kamu bankaları piyasa yapıcı olsun
Bankaların ideolojik davrandığına ilişkin örnekler görüyor musunuz? Mesela KOBİ'lere yüksek, İstanbul sermayesine düşük faiz uygulanması bu çerçevede değerlendirilebilir mi?
Bunu ideolojik olarak yapıyorlar diyemem ama KOBİ'lerden şikâyetler geliyor. Büyük şirketlere düşük, kendilerine yüksek faiz uygulandığı yönünde... Küçüklere yüzde 11-12'yle, büyüklere yüzde 10'la verilse olabilir. Ama aradaki fark 4-5 puanı buluyorsa problem var. Kamu bankaları piyasa yapıcılığı rolü üstlenmelidir. Bankaların yabancılara geçişi konusunda da stratejik düşünmek lazım.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TOBB camiasına uzak değilim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN