Kapalıçarşı'dan 'huzur' eylemi

Gezi Parkı eylemlerinin en ağır faturası Kapalıçarşı'ya çıktı. 20 günde 500 milyon dolar kayıp oluştu. 300 kişi işsiz kaldı. Esnaf, Sultanahmet'te 'sağduyu' için oturma eylemine hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 18.6.2013
20 gündür devam eden Gezi Parkı protestoları Kapalıçarşı esnafını da isyan ettirdi. Turist sayısı azalınca bölge esnafının cirosu yüzde 70 düştü. 3 bin 600 işyerinin bulunduğu bölgede günlük ciro kaybı 20 milyon doları geçti. 20 günlük fatura da yarım milyar dolara çıktı. Sağduyu çağrısı yapan esnaf, olayların 15 gün daha sürmesi durumunda Kapalıçarşı'nın kepenk kapatmak zorunda kalacağını söyledi.

SULTANAHMET'TE BULUŞACAKLAR

Olayların eylemciler ve siyasiler tarafından tırmandırıldığına vurgu yapan esnaf, işten çıkarmalara başladıklarını ifade etti. Kendilerinin de demokratik eylemler planladığını belirten bölge esnafı, "Sultanahmet Meydanı'nda oturma eylemi yapacağız. Sağduyu ve huzur mesajı vereceğiz" diyor. Arap turistlerin dahi ülkelerine dönmeye başladığını belirten Kapalıçarşı Esnaflar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Fırat, 20 günlük ciro kayıplarının yüzde 70'i bulduğunu söyledi.

CİRO 5 BİNDEN 200 DOLARA DÜŞTÜ

Bölgede 3 bin 600 işyeri bulunduğunu anlatan Fırat, "Gösterilerden önce dükkânların günlük cirosu en az 5 bin dolardı. Bu rakam bazı günlerde 200 dolara kadar düştü. Buradaki esnaf turizm sezonundaki 3 ayda kazandığıyla bütün yılı geçiriyor. Şu anda herkes endişe içinde. Kapalıçarşı neredeyse çöktü. 30 yıldır bu kadar keskin bir şok dalgası yememiştik" diye konuştu. Gerilimin bitmesini isteyen Fırat, "Şimdi çalışanlar çarşı dışına çıkıp, turist arıyor ve mağazasına davet ediyor" dedi.

Yurtdışından arıyorlar
Kapalıçarşı'daki Ünlü Halıcılık'ın sahibi Mehmet Sağlamer, "Olaylar yurtdışında geniş yankı bulunca turist sayısı anında düştü. Her gün dünyanın farklı ülkelerinden 'iyi misiniz' telefonları alıyoruz. Bu ülke imajı için iyi olmadı" dedi.

ASO da isyan etti
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kabul ettiği Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, "Sanayiciler ve yatırımcıların sipariş iptallerini arz ettik. İki yabancı yatırımcı çok ciddi tereddütte" dedi.

Nişantaşı esnafı tepkili
Halaskar gazi Caddesi üzerinde toplanan eylemcilere Nişantaşı esnafı tepki gösterdi. Polise destek veren esnaf, "20 gündür iş yapamıyoruz. Bu eylemler artık dursun" dedi.


İŞTE İSYAN ETTİREN RAKAMLAR
Toplam işyeri sayısının 3 bin 600 olduğu Kapalıçarşı'da 25 bin kişi çalışıyor.
Kapalıçarşı'ya gelen turist sayısı yüzde 90 azaldı.
İşyerlerinin günlük cirosu 5 bin dolardan 200 dolara düştü.
300 kişi işten çıkarıldı.
20 günlük toplam ciro kaybı 500 milyon doları buldu.

Mecburen twitter adresi aldık
Çarşının tanınan esnaflarından Ahmet Ali Gümüş olaylarla birlikte kendilerinin de twitter adresi aldığını, buradan Kapalıçarşı'da yaşanan sorunları dile getirmeye başladıklarını belirtti. Gümüş, "Hükümet de eylemciler de mesajlarını verdi. Artık iki taraf da konuyla ilgili açıklama yapmazsa tansiyon düşer" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapalıçarşı'dan 'huzur' eylemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN