Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bernanke dünyayı salladı

Fed Başkanı Bernanke'nin "Tahvil alımını azaltabiliriz" iması piyasaları salladı. Borsalar çöktü, altın çakıldı, faiz ve dolar ise zirve yaptı

Giriş Tarihi: 21.6.2013
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke'nin önceki gün yaptığı açıklamada tahvil alımını azaltabileceklerini ima etmesi piyasalarda deprem etkisi yarattı. Avrupa'dan Asya'ya hisse senedi piyaları çökerken, altın çakıldı. Faiz ve dolar ise zirve yaptı. Borsada düşüş yüzde 6'yı geçerken, 10 yıllık tahvilin faizi gün içinde yüzde 8'i aştı.

DOLAR 1.93'Ü GÖRDÜ

Fed'in kararı Gezi eylemlerinin ardından sakinleşen doları ise zirveye taşıdı. Doların 1.93'ü görmesi üzerine Merkez Bankası altı kez ihale açtı ve 350 milyon dolar sattı. Ancak dolarda ateşi söndüremedi. Dolarda tarihi rekor en son 2011'de 1.9215 ile görülmüştü.

AŞIRI REAKSİYON

Analistler ise Fed'in kararının piyasaları bu oranda etkilemesine anlam veremiyor. Başta ABD olmak üzere tüm piyasaların aşırı reaksiyon gösterdiğini belirten analistler, gelişmekte olan ülkeler için volatilitenin yüksek olduğu bir gün olduğunu kaydetti. ABD tahvil faizlerinde yukarı yönlü trendin önümüzdeki günlerde devamı öngörülüyor.

PİYASA KARARI HATALI YORUMLADI
PacIfIc Investment Management Co.'nun yöneticisi Bill Gross, Fed'in tahvil alımlarını azaltacağı beklentisiyle Hazine tahvillerinde satışa geçen yatırımcıların, enflasyon etkisini gözden kaçırdığını savundu. Gross, piyasanın büyüme ve isşizlik hedeflerini hatalı yorumladığını ileri sürdü.

İŞLER DAHA DA KÖTÜLEŞEBİLİR
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan, Fed kararının ekonomik ve finansal krizin yeni bir aşamasına tekabül ettiğini söyledi. Turhan, "Bütün finansal fiyatlamalarda bunun etkisi olacak. Gerçekten işlerin tekrar kötüleşebileceği ihtimali de göz önünde bulundurulmalı" dedi.

FED KARARI ABARTILDI
Yatırım gurusu Mark Faber, "Fed'in açıklamaları biraz abartılıyor. Kısa vadeli bir etkisi olsa da uzun sürmeyeceğine inanıyorum" dedi. Faber şunları kaydetti: "Eğer ekonomik durum kötüleşirse daha fazla tahvil alımı yapmak durumunda kalacaklar. Açıklamaları abartmamak lazım."

BU DURUM FON GİRİŞİNİ HIZLANDIRIR
Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği Başkanı Arif Ünver, "Önümüzdeki haftalarda Türkiye'ye fon girişi hızlanabilir" dedi. Ünver, küresel piyasalarda son dönemde belirsizlik havası olmasına karşın, aslında böyle bir kararın beklendiğini söyledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bernanke dünyayı salladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN