Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TJK'da 4 milyarlık yarış

Yıllık 4 milyar liralık at yarışını yöneten TJK'nın 20 yıllık sözleşme süresi doluyor. Kulislerde yarışların özelleştirileceği konuşulurken, kulübün yapısı da mercek altında

Giriş Tarihi: 22.6.2013
Yılda 4 milyar liralık bahsin oynandığı at yarışı organizasyonlarında yönetim tartışmaları başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yarışların organizatörü konumundaki Türkiye Jokey Kulübü'nün (TJK) 2013 Mayıs'ında dolan ve kasıma kadar yenilenmesi gereken 20 yıllık sözleşmesini hâlâ yenilememiş olması gözleri kulübe çevirdi. Edinilen bilgiye göre bakanlık, kulübün akrabalığa dayalı üye yapısından, her yıl zarar açıklamasından ve yargıya da taşınan yolsuzluk iddialarından rahatsız. SABAH'a konuşan üst düzey bir bakanlık yetkilisi: "Bu konudaki çalışmalarımız sürüyor. Örneğin müşterek bahisler ve yetiştiricilik bölümü ayrılabilir. At yetiştiricileri için de farklı teşvikler düşünüyoruz. Şu anki yapıyla dünyanın gerisinde kalındı. Yeni bir yapılanma şart. Son 10 yıla ışık tutan müfettiş ve Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurumu (DDK) raporları inceleniyor" açıklamasını yaptı.

HER YIL ZARAR AÇIKLADI
Özellikle kulübün gelir ve giderlerini mercek altına alan müfettişler, 2004-2011 yılları arasında gerçekleşen çok sayıda usulsüz harcama tespit etti. Kurumla ilgili araştırma yapan bir başka organ ise DDK oldu. Kurulun raporuna göre, Jokey Kulübü, cirosu her yıl katlanarak artmasına rağmen bir türlü kâra geçemiyor. Kurum, 2003'ten 2011'e kadar her yıl ortalama 30 ila 100 milyon TL arasında zarar açıkladı. TJK'nın yönetim şekli de masaya yatırılan bir diğer konu oldu. Rapora göre kulüpteki 115 üyenin çoğu birbiriyle akraba.

BABADAN OĞULA ÜYELİK

Müfettişler üyeliklerin oğul veya yakın akrabalara miras şeklinde devredildiğini belirledi. Bu durumun kurumun çağdaş bir yönetime geçmesine engel olduğu tespitine yer verildi. Kulüpte, babadan-oğula, akrabadan- akrabaya geçen üyelik oranı yüzde 70'leri buluyor. Kulüple ilgili en fazla tartışılan bir diğer konu ise lüks harcamalar oldu. Lüks partiler, yurtdışı seyahatler, üyelerin özel masrafları ve muhasabeleştirilemeyen 45 milyon TL'lik harcama da mercek altına alındı.

'BENİM DÖNEMİMDE İLK KEZ KâRA GEÇİLDİ'
2012'de Türkiye Jokey Kulübü Başkanı olan Serdal Adalı ise ilgili sözleşmenin kasım ayında imzalanmasını beklediklerini söyledi. Kulüple ilgili birçok çalışma yapıldığını ve ilk kez kendi dönemlerinde kâra geçtiğini anlatan Adalı, üyeler arasındaki akrabalık ilişkisi iddialarını ise kabul etmedi. "Bu sayı abartıldığı kadar çok değil" diyen Adalı şöyle devam etti: "Evet benim babam da üyeydi. Ama durumu genele yansıtamayız. Akrabalık ilişkileri bir elin parmaklarını geçmez. Öte yandan biz bakanlıkla son derece verimli bir çalışma içerisindeyiz. Bu yıl Jokey Kulübü kâra geçti. Bu yıllardır sağlanamayan bir başarıdır" dedi.

200 MİLYON TL BORÇ
Türkiye Jokey Kulübü'nün vergi borcuyla ilgili olarak 3'üncü Torba Yasa'da düzenlemeye gidildi. Kurumun 64 milyon lira olan vergi borcu faiziyle 200 milyonu aşmıştı. Hükümet, borcun bir an önce tahsil edilmesini sağlamak için yatırım ve harcamalara sınır getiren düzenlemeler yaptı. Kulüp vergi borcunu ödeyene kadar işletme ve yatırım harcamaları, gelirinin yüzde 24'ünü geçemeyecek.

BÜROKRATLARIN DA ATI VAR
Türkiye Jokey Kulübü ile ilgili müfettiş araştırmaları burayla sınırlı kalmadı. Yapılan tespitlere göre kurumun bağlı olduğu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın bazı bürokratları da at yarışlarıyla usulsüz şekilde ilgilenmeye başladı. Bazı bürokratlar gizli olarak at satın aldı ve yarışlara katıldı.

3 MİLYONLUK HAVYAR TÜKETİLDİ
Üyeliklerin yüzde 70'i akrabadan akrabaya geçti
2003-2011 arası her yıl zarar açıklandı
Vergi borcu faiziyle birlikte 200 milyon TL
4 yolsuzluk davası ve 15 müfettiş raporu var
Verilen partilerde 3 milyon liralık havyar tüketildi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TJK'da 4 milyarlık yarış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN