Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanal alışveriş de Gezi mağduru

Gezi Parkı olayları sanal alışverişi de etkiledi. Ciroları ortalama yüzde 25 azalan siteler, ziyaretçi trafiğini artırmak için sanal para dağıtmaya başladı

Giriş Tarihi: 23.6.2013
Gezi Parkı olayları internet üzerinden yapılan satışları da vurdu. Alışveriş sitelerinin ciroları haziranın ilk iki haftasında ortalama yüzde 25 oranında azaldı. Ziyaretçi trafiğini artırmak için dijital pazarlama faaliyetlerine ağırlık veren siteler, sanal para adı verilen hediye çekleri de dağıtmaya başladı.

250 BİN LİRALIK SANAL PARA

1V1Y'nin Yönetim Kurulu Üyesi ve Diesel'in Türkiye temsilcisi Tahsin Özlenir, Anadolu'da perakende cirolarının düştüğünü, internette ise yüzde 50 kayıp yaşandığını söyledi. Son dönemde Babalar Günü'nün etkisiyle hafif bir toparlanma gerçekleştiğini ifade eden Özlenir, "Her iki alanda da bu ayı artıyla kapatmak zor" dedi. Sanalpazar.com'un Genel Müdürü Cem Kesici ise Gezi Parkı olaylarının ilk birkaç gününde ziyaretçi sayılarının yüzde 20 azaldığını söyledi. Trafiği artırmak için dijital pazarlama çalışmalarına başladıklarını belirten Kesici, bu süreçte 250 bin TL değerinde sanal para dağıttıklarını açıkladı.

CİRODA ARTIŞ BEKLENİYOR

E-Ticaret Siteleri ve İşletmecileri Derneği(Eticad) Yönetim Kurulu Üyesi Merter Özdemir, perakende sektörü gibi internetin de olaylardan etkilendiğini söyledi. Tüketimin böyle zamanlarda hemen düşüşe geçtiğini ifade eden Özdemir'e göre, cirolar bundan sonraki süreçte artmaya başlayacak. Özdemir, tüketicilerin AVM'lere de yeni yeni gitmeye başladığının altını çizdi.

GIDA SATIŞINDA DÜŞÜŞ YOK
Sanal alışverişte yüzde 25 ile en büyük paya sahip elektronikte ciddi düşüş yaşanırken, temel ihtiyaç maddelerinin satışında önemli bir kayıp olmadığı belirtildi. Merter Özdemir, "Temel gıda maddelerinde düşüş yok. Ancak tüketiciler diğer alışverişlerini biraz ötelediler" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanal alışveriş de Gezi mağduru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN