Yat ve gemiler tasarımda yarıştı

19 projenin katıldığı "2'nci Gemi ve Yat Tasarım Yarışması" sonuçlandı. Özgün tasarımları teşvik etmeyi amaçlayan yarışmada birinciliği Albatros adlı proje kazandı

Giriş Tarihi: 23.6.2013
İstanbul Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği'nin (İGYİB) organize ettiği "2'nci Gemi ve Yat Tasarım Yarışması" sonuçlandı. Birinciliği 'Albatros' adlı projesiyle Ramazan Örnek kazandı. İGYİB Başkanı Başaran Bayrak, bu yıl tasarım ve inovasyonla ihracatta yüzde 20 artış kaydederek 1 milyar dolarlık hedefe ulaşacaklarını söyledi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, 800 yıldır gemi üreten Türkiye'nin hedeflerini özgün tasarımlarla daha kolay yakalayacağına inandığını belirtti.

DEĞER ZİNCİRİ OLUŞTURUN
Törene Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da katıldı. Çağlayan, sektör temsilcilerine ve tasarımcılara, "Pruvanız net, rüzgârınız kuvvetli olsun inşallah" dedi. Başarı için sadece üretimin yetmediğini belirten Çağlayan "Üretim, yatırım, istihdam, ihracat değer zincirinin oluşturulması gerekiyor" diye konuştu. Dereceye giren tasarımcılar ödüllerini Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve İGYİB Başkanı Başaran Bayrak'ın elinden aldı. Birinci seçilen Ramazan Örnek 15 bin TL'lik ödülü kazandı. 'Ziya Kaptan' projesiyle ikinciliği elde eden Hüseyin Karaman ve Tayfun Bilgili de 10 bin TL'lik ödülü paylaştı. Üçüncü olan 'Yaman' projesinin sahibi Kadir Burak Korkmaz ise 5 bin TL'yle ödüllendirildi. İGYİB Başkanı Başaran Bayrak, sektörün toparlanmaya başladığını ve Türkiye'nin dünyada öne çıktığını ifade etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yat ve gemiler tasarımda yarıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN