Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maliye'den iddialara yalanlama

Giriş Tarihi: 24.6.2013 15:50 Güncelleme Tarihi: 24.6.2013 15:52

Maliye Bakanlığı, uzlaşma çalışmalarında her bir raporun titiz bir şekilde incelendiğini ve tarhiyata esas raporun, ilgili mevzuat karşısında değerlendirilerek bir sonuca varıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bugün bir gazetenin manşetinde yer alan "Vergide abidik gubudik işler" başlıklı haber üzerine açıklama yapılması gerekliliğinin doğduğu belirtildi.

Uzlaşma müessesesinin, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nda düzenlendiğine işaret edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Uzlaşma müessesesinde yazılan inceleme raporunun ilgili mevzuat karşısındaki durumu, idarenin konu hakkındaki görüşü, olayın yeterince delillendirilip delillendirilmediği, tarhiyatın yargı mercilerinde dava konusu yapılması halinde idarenin lehine sonuçlanıp sonuçlanmayacağı gibi hususlar dikkate alınmaktadır. Söz konusu haberde, Başkanlığımızın uzlaşmaya dair bazı işlemlerinin Sayıştay denetçilerinin Gelir İdaresi Başkanlığı'nın hesaplarında yaptığı inceleme sırasında tespit edildiği ifade edilmekte olup Başkanlığımız işlemlerinin Sayıştay tarafından incelenmesi sonucu düzenlenen 2011 ve 2012 yıllarına dair Taslak Denetim Raporlarında böyle bir tespit bulunmamaktadır.

Ayrıca bahsi geçen raporda, idaremiz işlemlerinden uzlaşma ile ilgili olanlar da dahil bir kısmı ile ilgili görüşlere yer verilmiş, ancak bütün bunlara Başkanlığımızca 24 Mayıs 2012 tarihinde gerekli cevaplar verilmiştir. Diğer taraftan Sayıştay tarafından tanzim edilen raporların TBMM'ye sevk edilmesi konusu 6085 sayılı Sayıştay Kanunu'nda düzenlenmiş olup, söz konusu raporların sevk edilememesi hususunun Gelir İdaresi Başkanlığı ile bir ilgisinin olmadığı tabiidir."


"KAMUOYUNDA YANLIŞ VE MAKSATLI BİR ALGI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILMIŞTIR"

Söz konusu haberde, mükelleflere ait uzlaşma bilgileri verilerek, varılan uzlaşma sonucunda yapılan indirimler hakkında kamuoyunda yanlış ve maksatlı bir algı oluşturulmaya çalışıldığı vurgulanan açıklamada, ayrıca, bir mükellef hakkında yapılan işlemle diğer mükellefler hakkında yapılan işlemin mesnetsiz bir şekilde karşılaştırılarak yine kamuoyu önünde yanlış ve yanlı bir algı oluşturulma hedefi güdüldüğü ifade edildi.

Halbuki, Bakanlık tarafından yapılan uzlaşma çalışmalarında, her bir raporun titiz bir şekilde incelendiği ve tarhiyata esas raporun, ilgili mevzuat karşısında değerlendirilerek bir sonuca varıldığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Bu açıdan habere konu edilen mükellefler bakımından yapılan uzlaşma sonucu tamamen bu mevzuat değerlendirmesinin bir neticesidir. Ayrıca, uzlaşmalarda sadece bir mükellefe değil sektörel incelemeler neticesinde benzer durumda olan bütün mükelleflere eşit uygulamalar yapılmıştır. Diğer taraftan, haberde yer alan karşılaştırma hem geçersizdir hem de özellikle belirli bir mükellefin seçilmiş olması manidardır. Kamuoyu tarafından şu husus açık bir şekilde bilinmelidir ki, Bakanlığımız hiçbir ayrım gözetmeksizin hukukun içinde kalarak ve mükellef hak ve hukukunu da gözeterek kayıt dışılıkla mücadele etmeye devam edecektir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maliye'den iddialara yalanlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN