Merkez'den dolar hamlesi

Merkez Bankası, yükselen dolara döviz satım ihaleleriyle müdahale edecek. Her gün en az 150 milyon dolarlık ihaleler açılacak.

Giriş Tarihi: 24.6.2013 10:02
Dolarda yaşanan yükseliş karşısında ek stış ihaleleri açan Merkez Bankası, stratejisini değiştirerek her gün en 150 milyon dolarlık ihale açacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) duyurusunda "18 Haziran 2013 tarihli Para Politikası Kurulu kararı doğrultusunda, TCMB tarafından sağlanan TL likiditesinin kompozisyonu bir sonraki Kurul toplantısına kadar kademeli olarak net dış varlıklardan net iç varlıklara kaydırılacaktır" denildi.

TCMB'den yapılana açıklamaya göre, 18 Haziran 2013 tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) kararı doğrultusunda, TCMB tarafından sağlanan Türk Lirası likiditesinin kompozisyonunun bir sonraki Kurul toplantısına kadar kademeli olarak net dış varlıklardan net iç varlıklara kaydırılacağı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Bu doğrultuda PPK tarafından belirlenen sınırlar içinde politika faizinden fonlama yapılan her bir günde sadece bir kez gün içi döviz satım ihalesi düzenlenecektir. İhale tutarı en az 150 milyon ABD Doları olarak belirlenecektir. Belirlenen tutar saat 15.00'te ilan edilecektir. Gelen tekliflerin ihale miktarına kadar olan kısmının tamamı karşılanacaktır. 11 Haziran 2013 tarihli 'Günİçi Döviz Satım İhalelerine İlişkin Basın Duyurusu'nda belirtilen uygulama esasları geçerli olacaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez'den dolar hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN