Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin tekstili birinci ligde!

Giriş Tarihi: 24.6.2013

Günde 5 bin takım elbise imal eden, ünlü markalara üretim yapan, kendi markasıyla da dünyaya açılan Sarar Giyim'in Başkanı Cemalettin Sarar "Kalitesi, fiyatı ve tasarımıyla dikim yaptığımız ünlü markaları çoktan yakaladık" diyor

Eskişehir'de 12 metrekarelik bir dükkandan bugün 300 bin metrekarede 5 fabrika büyüklüğüne ve 350 milyon liralık ciroya ulaşan Sarar Giyim'in Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, Eskişehir'e yatırıma devam edeceklerini söylüyor. Sabah Gazetesi Yazarı Şelale Kadak'ın A Haber'de yayınlanan İş'te Hayat programına konuk olan Cemalettin Sarar, Hugo Boss'lu yılları ve büyüme hikayelerini anlattı.

Sarar Giyim yıllar önce Hugo Boss gibi dünyanın en ünlü markasına üretim yapmayı başarmasıyla tanındı. Kaç yıl çalıştınız?
15 yıl öncesine kadar 15 yıl Hugo Boss ile çalıştık. Bir fabrika yaptık, ikinci fabrikayı illa yap dediler. 'İkinci fabrikayı da yaparız' dedim. 'Paran var mı' dediler, 'var' dedim. 'Nereden var' dediler, dedim 'işte var, Osmanlı çocuğuyuz biz, dedelerimizden 5 tane küp kaldı, 3 tanesini harcadık, 2 tanesi daha var dedim. Esprisi bir yana fabrikamızın yan tarafına 1 tane daha fabrika yaptık. Böyle böyle büyüdük.

12 metrekarelik bir dükkândan başlayan hikâyeniz için ilginç bir nokta herhalde Hugo Boss?
3-5 kişiyle başladı babam. Sonra biz de girdik işe. 1980'lerde 300 kişi olunca fabrikada, babam sanayi bölgesine gidip yatırım yapmamızı istedi. Orada 35 bin metrekare bina yaptık. 1500 kişiyle üretime başladık. Katıldığımız fuarlarda bir çok önemli markayla tanıştık. Hugo Boss ile anlaştık. 15 yıl boyunca markanın dünyadaki en büyük üreticisi olduk. Yılda 20 milyon dolarlık ihracat yapıyorduk Hugo Boss'a.

HUGO BOSS İLE NİYE AYRILDIK?

İyi giden bir ilişki bir gün noktalandı. Hugo Boss ile aranızda ne geçti?
Biz dedik dünyaya açılacağız, onlar da 'kusura bakmayın, siz burada kalın, Afrika'ya gidin, Araplara satın bizim olduğumuz kıtalara girmeyin' dediler. Ben de dedim ki 'kusura bakmayın bizim hedefimiz Avrupa'ya gitmek.' Nitekim Avrupa'ya gittik mağazalarımızı da açtık.

Bunu nasıl karşıladılar?
Tabii iyi karşılamadılar ama biz dostluğumuz ebedi. Öpüştük, sarıldık ayrıldık.

MİLANO'DA MAĞAZAYA HAZIRLANIYORUZ
En büyük merakım İtalya'da ne zaman mağaza açacağınız...
Açacağız. Hem de Milano'ya. Bizim için önemli olan konu yer. İyi bir noktada olmak istiyoruz. İtalyan kumaşları kullanıyoruz. Aynı kaliteyi biz de yaparız ama İtalyan markası olunca tabii fiyat yukarı çıkıyor. Ama bu durum da artık değişiyor. Türkiye'nin tekstili bugün 1. Ligde oynuyor. Kalitesiyle, tasarımıyla, modasıyla... Yani biz evet bugün giyim modasında Fransa varsa İtalya varsa evet Türkiye de var diyebiliyoruz. Neticede onlar da farkında çünkü mal dikiyoruz bu markalara. Benim tesislerimde bir sürü markaya günde 5 bin tane takım elbise çıkıyor.

Cironuz nerelerde?
Allah bereket versin, 350 milyon lira civarında. 100 milyon doların üzerinde ihracatımız var. Her yıl yüzde 10-15 büyüyoruz. C: Var işte Allah bereket versin. 350 milyon TL

Türkiye'de mağaza sayınız kaç oldu?
100'ün üzerinde. Bu yıl yaklaşık 15 yeni mağaza açacağız.

YAN YANA AVM OLMAZ!
İstanbul'da alışveriş merkezleriyle ilgili tartışmalar var. Sizce yetmez mi bu kadar AVM?
Bu konuyu şöyle düşünüyorum. Yan yana AVM'ler açıyorlar bu yanlış. Bazıları iş yapıyor bazıları yapmıyor. Sonra iş yapılmıyor diye kapanıyor. Çok AVM kuruldu. Bazıları çok başarılı bazıları değil. Bizim de AVM yatırımım var. Bir tane yapmıştık Eskişehir'de, şimdi bir tane daha yapacağız. Eskişehir'in ihtiyacı var çünkü.

ÇOCUĞUM YOK, 5 BİN EVLADIM VAR
Eskişehir'deki fabrikalarınızda kaç kişi çalışıyor?
5000 kişi olduk, üstelik çalışanlarımızın yüzde 90'ı kadın. Onlarla ağabeylik, babalık yapıyoruz. Benim çoluğum çocuğum yok ama 5 bin evladım var.

Kadın çalışan bu kadar çoksa, kreş sorunu olmuyor mu?
Olmuyor, Zehra Sarar adına yaptırttığımız bir ana okulumuz var. Hem çalışanlarımızın çocukları gidiyor, hem de dışarıdan da gidenler oluyor.

3 kardeş de hep işlerin içinde oldu mu?
Biz kardeşler ilkokul çağlarımızda atölyeye gider, çalışır, ütü yapardık, dikiş dikerdik, böyle böyle büyüdük. Velhasıl 3 kardeşiz. En büyük ağabey Cemalettin. Diğer kardeşim Sabahattin. Biz birlikte hem okuduk hem çalıştık.

LÜKS MARKALARLA AYNI FİYATI YAKALADIK!
Hugo Boss için ürettiğiniz takım elbiseler astronomik fiyata satılırken, aynı kalitedeki Sarar marka takım elbiselerin fiyatının çok daha ucuza satılıyor olmasını nasıl karşılıyordunuz?
Üzülmüyordum. Kıvanç duyuyordum. Her ikisini de biz üretiyorduk. Hedefimiz de dünya markası olmaktı. Sarar Giyim dünya markalarının yolunu takip ettik. Hep dedim ki biz de yurtdışına markamızla gideceğiz, biz de o fiyatlardan satacağız. Avrupa'da ABD'de olacağız. Nitekim bunların hepsini bugün başardık.

BEYAZ SARAY'IN YANINA SARAR AÇTIK!
İlk mağazayı nerede açmıştınız?
İlkini Almanya'nın Düsseldorf kentinde açtık. Şu anda Almanya'da 18 mağazamız var. Belçika, Hollanda ve İsviçre'de de mağazalarımız var. 11 yıl önce de ABD pazarına girdik. New Jersey'de mağaza açtık. New York, Dallas, Las Vegas ve Chicago'ya yatırım yaptık. Satışlarımız da çok iyi gidiyor. Washington'da 1 tane vardı, bir tane daha açtık bu ay. Üstelik Beyaz Saray'a 500 metre uzaklıkta sadece. Yurtdışındaki mağaza sayımız 100'ü geçti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin tekstili birinci ligde!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN