Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rüzgar enerjisinde işbirliği

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürü Zafer Demircan, "Hem ekonomi için hem enerji arz güvenliğinin yönetilmesi ve artan talebi karşılamamız için yerli ve yenilenebilir kaynakları bir an önce devreye sokmamız gerekiyor. Bu sırada yerli üreticilerin devreye alınması gerekiyor" dedi.

Giriş Tarihi: 26.6.2013 12:58
Rüzgar Enerjisi'nde Türkiye-Danimarka Teknoloji ve B2B Görüşmeleri, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde (ETÜ) gerçekleştirildi.

Demircan, küresel enerji piyasalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, yenilenebilir enerji kaynakları yatırımları hızının arttığını belirtti. Enerji sektörünün Türkiye için son derece önemli olduğunu ifade eden Demircan, sektörün ekonomik büyümeden daha yüksek bir büyüme oranı kaydettiğini dile getirdi. Türkiye'de elektrik talebinin hızla arttığına dikkati çeken Demircan, bu kapsamda yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını en kısa zamanda devreye sokmak istediklerini belirtti.

Demircan, Türkiye'nin enerji alanında 2023 yılına kadar 130 milyar dolarlık yatırıma ihtiyacı olduğunu belirterek söz konusu yatırımın yüzde 80'inin yerli üreticilerin gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. 2012'de 60 milyar dolara yakın enerji ithalatı olduğunu hatırlatan Demircan, "Hem ekonomi için hem enerji arz güvenliğinin yönetilmesi ve artan talebi karşılamamız için yerli ve yenilenebilir kaynakları bir an önce devreye sokmamız gerekiyor. Bu sırada yerli üreticilerin devreye alınması gerekiyor" diye konuştu.


"TÜRKİYE'NİN AB'YE KATILIMINI DESTEKLİYORUZ"

Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Ruben Madsen de Türkiye'nin AB'ye katılımını desteklediklerini kaydetti. Madsen, Türkiye'nin AB'ye katılım müzakereleri çerçevesinde açılan Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu başlıklı 22. faslın önemli bir adım olduğunu dile getirdi. Enerji sektörünün Danimarka için oldukça önemli olduğunu belirten Madsen, bu alanda Türkiye ile iş birliği yapılmasının hedeflendiğini söyledi. Madsen, Danimarka'nın türbün üretmedeki başarılarına dikkati çekerek, enerji alanındaki başarılarının kamu ve özel sektörün ortak çalışmasından kaynaklandığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rüzgar enerjisinde işbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN