Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarımda ölçek ekonomisine geçişte yeni adım

Giriş Tarihi: 27.6.2013 16:11 Güncelleme Tarihi: 27.6.2013 16:12

Tarım arazilerinin gerek satış gerekse miras yolu ile küçülerek parçalanması, Türk tarımının her zaman en önemli sorunlarından biri oldu.

İlknur Menlik
ilknur@gidahatti.com

Bu durum, tarımsal üretimi ve ekonomik verimliliğimizi yıllardır olumsuz etkiliyor. Bu nedenle tarımda ölçek ekonomisine bir türlü geçemiyoruz. Buna rağmen Türkiye, geçen yıl Avrupa'nın birinci, dünyanın 7. tarım ülkesi olmayı başardı.

Ancak 2023 Vizyonu'nda önümüze koyulan hedef, tarım üretiminde dünya beşinciliği. Çok kolay bir hedef olmadığı ortada. Bakan Eker, tarım arazilerinin bölünmesi nedeniyle her yıl 8 milyar liralık ekonomik değerin kaybedildiğini söylüyor. Bu rakam, neredeyse tarıma verilen yıllık desteklerle eşit miktarda. Yani çiftçimizi destekliyoruz ama öte yandan aynı miktarda parayı her yıl daha da küçülen tarım arazilerinin yarattığı ekonomik kayıplar nedeniyle sokağa atıyoruz.

Bakanlık, hem bu kaybı önlemek hem de tarımda ölçek ekonomisine geçişi hızlandırmak için yeni bir tasarı hazırladı. Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve Türk Medeni Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Tasarı, Medeni Kanun'da da değişikliğe gidilmek suretiyle miras konusunda yeni düzenlemeler getiriyor. Yasalaştığı takdirde tarım arazilerinde dünyanın birçok ülkesinde uygulanan sistem, ülkemizde de miras düzenlemesinde yer alacak. Tasarının genel gerekçesinde, konu ile ilgili olarak, Avrupa Birliği üyesi ülkelerle Türkiye arasında tarım hukuku bakımından ülkemiz aleyhine büyük boşluklar bulunduğu ve ülkemizde tarımı ilgilendiren çok önemli konularda hala yeterli mevzuatın bulunmamasının, Avrupa Birliği üyesi ülkelerle aramızdaki mesafenin daha da açılmasına yol açtığı kaydediliyor.

Ayrıca Türkiye'de, tarım arazilerinin mirasa konu olması sebebiyle tarım arazileri sürekli parçalandığı, bölündüğü ve bugün ortalama işletme büyüklüğünün 5,9 hektara kadar düştüğü belirtiliyor. Oysa bugün İngiltere'de ortalama bir tarım işletmesi büyüklüğü 53,8 hektar. Fransa'da 52,1, Almanya'da ise 45,7 hektar. Bugünkü koşulların devam etmesi diğer bir ifade ile herhangi bir önlem alınmaması durumunda 2023 yılında ülkemizdeki ortalama işletme büyüklüğünün 5 hektara kadar düşmesi bekleniyor. Böyle bir yapı içerisinde verimli bir ekonomik faaliyette bulunmak ve verimli bir tarımsal üretim yapmak neredeyse imkânsız.

Tasarı, bir anlamda miras hukukunun bugüne kadar tarıma verdiği zararı önlemeyi amaçlıyor. Zorlu bir süreç ama iyi kotarıldığı takdirde bundan sonra tarım arazileri üzerinde ölçek ekonomisine uygun büyük ve karlı işletmeler kurulabilecek. Böylece 150 milyar dolarlık tarımsal hasıla hedefi daha da somutlaşmış olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarımda ölçek ekonomisine geçişte yeni adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN