Tarım kredisini 4 katına çıkaracak

Garanti Bankası, 2007'de tarım kredileri için ayırdığı 250 milyon liralık payı, geçen yıl sonu itibarıyla 913 milyona yükseltti. Bankanın yıl sonu hedefi ise 1 milyar lira

Giriş Tarihi: 28.6.2013
Son yıllarda tarım sektörüne yönelik ürünlerini hızla artıran Garanti Bankası, 2007'de tarım kredileri için ayırdığı 250 milyon liralık payı, geçen yıl sonu itibarıyla 913 milyona yükseltti. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, rakamı bu yıl sonunda 1 milyar liranın üzerine çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

REKABETÇİ FAİZ ORANI

Garanti'nin, tarımsal üretim faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla 'Tarım Sektör Paketi' kapsamında yılda bir ödemeli, 12 aydan 60 aya varan vadelerle birçok kredi verdiğini belirten Karadere, "Garanti, sadece tarımsal üretim dönemi içerisinde değil, tarımsal değer zincirinin her aşamasında ortaya çıkan finansman ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadır. Bu amaçla çiftlikten sofraya yaklaşımıyla ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi, pazarlanmasına kadar gerekli finansal desteği sağlamaktadır" şeklinde konuştu. Bankanın tarım kredilerine yönelik faiz oranlarının ise piyasa koşullarına göre değişiklik göstermekle beraber rekabetçi olduğunu belirten Karadere şöyle konuştu: "Kredi paketlerimizi bitkisel ve hayvansal üretime göre ikiye ayırıyoruz. Özellikle son dönemde giderek yaygınlaşan 'İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım' gibi alternatif tarımsal üretim teknikleri kullanan işletmelere de 'Alternatif Üretim Teknikleri Kredisi' veriyoruz."

'Organizasyonumuzu geliştiriyoruz'
Nafiz Karadere, tarım bankacılığıyla ilgili organizasyon yapılarını da geliştirdiklerini söyledi. Karadere, "Tarım ağırlıklı şubelerimizin yoğun olduğu bölge müdürlüklerimizde 'Tarım Kredi Değerlendirme Yönetmenleri' istihdam ederek, tarımın yapısından kaynaklanan sezonluk değişimleri yerinde tespit edip tedbir alıyoruz" dedi. Karadere, ayrıca genel müdürlük düzeyinde hem pazarlama hem de kredi tahsis birimlerinde tarım ve kırsal kalkınma konusunda uzman kişilerin görev yaptığını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarım kredisini 4 katına çıkaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN