Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama neden Afrika'da?

Giriş Tarihi: 1.7.2013

Çift haneli büyüyen ve 350 milyonluk bir orta sınıf yaratan Afrika'da Çin, Brezilya, Rusya ve Türkiye gibi ülkelerin yatırımları batıyı korkutuyor. ABD Başkanı Obama pastadan yeterli payı alamadığı için beş yıldır ilk kapsamlı Afrika ziyaretine çıktı

ABD Başkanı Barack Obama geçtiğimiz hafta Afrika turuna başladı. Uzmanlara göre Afrika kökenli ABD Başkanın bu turunun ana sebebi kıtada Çin, Türkiye ve Brezilya'nın artan etkisi. Uzmanlara göre Obama kıtada hızla gelişen ekonomilerden pay alma yarışında geride kaldı. Dünyanın en hızlı gelişen 20 ekonomisinin yarısını barındıran Afrika uzun süredir ağırlıklı Çin olmak üzere Türkiye, Brezilya ve Rusya tarafından oldukça iyi kullanılıyor. Bu ülkelerin ihracatının hızla artmasının ardındaki bir diğer neden de kıtanın yaş ortalamasının 17 olması. Orta sınıfın da geliştiği kıtada şu anda alım gücü yüksek 350 milyon kişilik bir pazardan söz ediliyor. Afrika'ya dünyadan giden doğrudan yatırım da son yıllarda hızlı bir şekilde arttı.

YATIRIM YÜZDE 27 ARTTI

2011'de yüzde 27 büyüyen doğrudan yabancı yatırımlar 80 milyar dolara ulaştı. Bu yatırımlarda aslan payı gelişmekte olan ülke firmalarına ait. 2015 yılı projeksiyonunda ise toplam doğrudan yabancı yatırım miktarının 150 milyar dolara çıkması bekleniyor. Afrika'da ekonomiye değinen Başkan Obama, "Afrika'ya Çin, Brezilya, Hindistan ve Türkiye gibi ülkelerin gösterdiği ilgiyi de memnuniyetle karşılıyorum" açıklaması yaptı.

ÇİNLİLER BATILILARDAN DAHA AGRESİF
Johns Hopkins University China scholar Deborah Brautigam ise "Çin'in yatırımcı, bağışçı ve finansör olarak rolü çok ağırlıklı. Batılı ülkeler özellikle Çin'in bu bölgedeki güçlenmesinden korkuyor. Bu nedenle 2010'da ABD, Afrika kıtasına Çin'den daha fazla yardım gönderdi. Ancak hala Çin'in kapladığı alan daha büyük. Bunun başlıca nedeni ise Çinlilerin daha agresif olması" dedi.

ABD YETERİNCE YER ALAMADI
Cape Town Üniversitesi'nden Haroon Bhorat'a göre Obama kıtada hem hızlı gelişimden pay alma yarışında geride kaldı. Haroon Bhorat, "Yeni gelişmekte olan ülkeler diğer gelişmekte olan ülkelerde yatırım yapmaya gidip fırsatları değerlendiriyor. Güney Afrika buna en güzel örneklerden biri. ABD ise Afrika'da yeterince yer alamadı" dedi.

TÜM LİDERLERİ ABD'DE ZİRVEYE ÇAĞIRDI
ABD Başkanı Barack Obama, ekonomide Çin'in gölgesinin düştüğü kıtanın liderleri için bir ilki de gerçekleştirecek. Obama Sahra altı bölgesi liderlerine özel bir zirve düzenleyecek. Beyaz Saray'da liderleri davet edecek olan Obama'nın bu şekilde ilişkileri daha sıcak hale getirmeyi planladığı belirtiliyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama neden Afrika'da?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN