'da büyük coşku

toplamda 7 milyar doları bulması beklenen turizm yatırımına imza atıyor. Avaza Bölgesi'nde 7 bin yatak kapasiteli tesisler inşa edilirken, tatil köyü ve yat kulübü de Devlet Başkanı 'un doğum gününde hizmete açıldı

Giriş Tarihi: 1.7.2013
'ın Avaza Bölgesi'ndeki turizm yatırımları toplam 27 tesiste 7 bin yatağa ulaşırken, Devlet Başkanı 'un yaş gününe denk gelen kutlamalarla ülkede büyük coşku yaşandı. Avaza'da son olarak tatil köyü ve yat kulübü de hizmete açıldı. Açılış törenine çok sayıda yabancı konukla beraber bakanlar kurulu üyeleri ve Türk işadamları katıldı. 2007'de başlatılan Avaza projesinde yeni açılan tesislerle birlikte otel ve dinlenme tesislerinin sayısı 27'ye ulaştı. Projenin yüzde 90'ı Türk şirketleri tarafından yapılırken, şu zamana kadar 2 milyar doların üzerinde yatırım yapılan projenin toplam maliyetinin 7 milyar doları bulması bekleniyor.

EĞİTİM DESTEĞİ DE VERİLİYOR

Projede Türk şirketlerinin desteği sadece müteahhitlikle sınırlı kalmadı. Tesislerdeki personelin eğitimi de Türk turizmciler tarafından yapılıyor. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından otel personeline eğitim seminerleri veriliyor. Ayrıca, TİKA tarafından turizm meslek lisesi benzeri bir yapılanmanın kurulması da planlanıyor. İlk defa Avaza turizm bölgesinde özel yatırım olarak açılan tatil köyü ve yat kulübünün açılış törenine Berdimuhamedov ile birlikte çok sayıda yabancı konuk da katıldı. 57 villadan oluşan tatil köyü ve yat kulübü devremülk olarak 80 milyon dolara inşa edildi.

ÇALIK'TAN 56'NCI YAŞGÜNÜ KUTLAMASI
Türkmenistan'da açılış törenlerine katılan Yönetim Kurulu Başkanı , Gurbanguli Berdimuhammedov tarafından kabul edildi. Çalık, Türkmen liderin 56'ncı doğum gününü Türk iş dünyası adına kutladı. Türkmenistan'ın Berdimuhammedov döneminde büyük bir kalkınma hamlesi başlattığını belirten Çalık, ülkenin bu sayede siyasi ve ekonomik alanda istikrarlı bir şekilde büyüdüğüne dikkat çekti. Çalık ayrıca görüşmede önümüzdeki dönemde yapılacak projelerle ilgili Sayın Cumhurbaşkanının fikirlerini aldıklarını ifade etti. Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov da Türk iş dünyasına en derin sevgi ve muhabbetlerini gönderdi.

LOPEZ VE SANDAL DOĞUM GÜNÜNDE
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, 56'ncı doğum gününü dünyanın bir çok bölgesinden sevilen sanatçılar ve işadamlarıyla kutladı. ABD'li star Jennifer Lopez ve Türkiye'den Mustafa Sandal'ın da sahne aldığı kutlamalarda bir çok gösteriye de imza atıldı. Berdimuhamedov'un doğum günü dolayısıyla düzenlenen konser programında, ünlü şarkıcı Mustafa Sandal sahne aldı. Mustafa Sandal'ın yanı sıra Ziynet Sali sevilen şarkılarıyla, Hüsnü Şenlendirci ise klarnet ziyafeti ile Türkmenlerin gönlünde taht kurdu.

SANDAL'DAN SÜRPRİZ ŞARKI

Konsere katılan Türkmenlere Sandal'ın bir sürprizi de oldu. Sandal seslendirdiği iki şarkıdan sonra bir dakika müsade isteyerek, sahneyi terk etti. Birkaç dakika sonra sahneye Türkmen kaftanı ve telpeği ile çıkan Sandal, Türkmen topraklarını ve bu yüreklere ait 'Küştdepdi' şarkısını Türkmence seslendirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenistan'da büyük coşku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN