Anadolu kriterleri

İstanbullu patronlar 2008'deki küresel krizde 4 ikramiyesinden vazgeçen işçisinin fedakârlığını görmezden gelince 12 bin tekstil işçisi grev kararı aldı. Sanko ise yılda 4 ikramiye vererek sektörde Anadolu kriteri başlattı

Giriş Tarihi: 4.7.2013
Aaralarında Söktaş, Altınyıldız, Vakko, Akın Tekstil, Kordsa, Yünsa gibi ağırlığı TÜSİAD üyesi ve İstanbul sermayeli olan 30 firma krizde kendisine destek veren işçisini küstürdü. Küresel krizin yaşandığı 2008'de şirkete destek olmak için yıllık 4 ikramiye hakkından fedakârlık ederek yarısını almaya razı olan işçiler, işler düzeldikten sonra hakkını istedi. Tekstil sektöründe en çok üyeye sahip olan Türk-İş'e bağlı Teksif Sendikası'na üye 12 bin işçi 4 ay süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkanınca greve gitme kararı aldı. İşçiler, krizde patronlar lehine vazgeçtikleri 1.5 ikramiyeleri, kıdem, ücret ve mesai zammı için 60 gün içinde iş bırakacak.

BÜYÜKLERDE 'SANKO' SANCISI
İstanbullu patronların görüşme masasında patronların elini Anadolu'dan gelen zam haberleri zayıflattı. Gaziantepli Sanko Holding'in yılbaşından bu yana 6 bin 500 işçisine zam ve ikramiye verdiği ortaya çıktı. Teksif işçileri, Sanko'nun patronu Abdülkadir Konukoğlu'nun çalışanlarına verdiği bu hakların 'Anadolu kriterleri' olduğunu belirtti. Başkanlığını Söktaş'ın patronu, eski TÜSİAD YİK Başkanı Muharrem Kayhan'ın yaptığı Tekstil İşverenleri Sendikası'yla masaya oturan Teksif Sendikası Genel Başkanı Nazmi Irgat, "Uzattığımız el işverenler tarafından geri çevrildi" dedi.

'HER YİĞİDİN YOĞURT YİYİŞİ FARKLIDIR'
Teksif'le 3 yıllık sözleşme imzalayarak, işçilerin taleplerini kabul eden Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, SABAH'a konuştu. Gaziantep'te geçen yıl genel bir greve gidildiğini belirten Konukoğlu, "Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde bir konuşma yaptım. Benim iş yerimde grev olmamasına rağmen, işverenlere işçilere zam yapma çağrısında bulundum. Herkes kabul etti" dedi.

TAKDİR İÇİN YAPMADIM

Konukoğlu, işçilerine enflasyon artı 1 puanlık ücret zammı yaptığını ve diğer kriterleri de kabul ettiğini söyledi. Bütün bu girişimi örnek olmak için değil, işçileri memnun etmek için yaptığını açıklayan Konukoğlu şöyle konuştu: "Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Ben Teksif'le anlaşamayan şirketlerin kâr mı zarar mı ettiğini bilemem. Kimseyi de yargılayamam. Ancak işçinizi başka firmalara kaçırmak istemiyorsanız onların memnuniyetini sağlamak zorundasınız."

KIDEM MESAİ İKRAMİYE İSTİYORLAR
Nazmi Irgat, işçilerin taleplerini şöyle özetledi: "Daha önce sektördeki kriz nedeniyle, fedakârlık yaparak 4'ten 2.5'e düşürdüğümüz ikramiyelerin yeniden 4'e çıkarılmasını, yıllık yüzde 1 kıdem zammı, ilk 6 ay için yüzde 8, ikinci 6 ay için yüzde 4 ücret zammı verilmesini istiyoruz. Ayrıca halen çalışma saatine verilen yüzde 60 oranındaki mesai ücretinin de yüzde 100'e çıkarılmasını talep ediyoruz."

İŞTE 3 KRİTER
1-İşletmen zorda ise fedakârlık yap.
2-İşçine sahip çık, ilk krizde eve gönderme.
3- Talimat verme, ikna et. Böylece işçi gönlünü işine katsın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu kriterleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN