Riskli binanın yanındaki sağlam bina yıkılacak mı?

Giriş Tarihi: 4.7.2013 14:39 Güncelleme Tarihi: 4.7.2013 14:40

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, "Aynı parsel üzerinde bulunan binalardan birinin riskli olarak belirlenmesi halinde parseldeki tüm yapıların yıkılacağına" dair haberler üzerine, "Riskli binanın yanındaki sağlam bina yıkılmayacak" açıklaması yaptı.

Bakanlıktan söz haberlere ilişkin konuya açıklık getirici şu bilgiler verildi: "Resmi Gazete'nin 2 Temmuz 2013 tarihli sayısında yayınlanan Kentsel dönüşüm Uygulama Yönetmeliği'nde yapılan değişikliğin ilgili maddesi haberde yanlış yorumlanarak "Aynı parsel üzerinde bulunan binalardan birinin riskli olarak belirlenmesi halinde parseldeki tüm yapıların yıkılacağı" sonucuna varılmıştır. Yapılan değişiklikle, aynı parsel üzerinde bulunan binalardan riskli olarak tespiti yapılan binanın tapu kayıtlarına şerh konulmasını ve yıkılmasına imkan sağlamaktadır. Yıkılacak binanın yerine yeni bina yapılması, parseldeki tüm maliklerin muvafakatine değil, sadece riskli yapının maliklerinin talep ve muvafakatine bağlı olacaktır."

Eski uygulamada; aynı parsel üzerindeki binalardan sadece bir tanesinin riskli yapı olarak tespiti edilmesi halinde tapu kayıtlarına şerh konulduğunda tüm binaların riskli yapı gözükmesi gibi bir durum ortaya çıktığı belirtilen açıklamada. "Son değişiklikle bu uygulamanın yerine sadece riskli olarak tespit edilen bina üzerine tapuda şerh konulması sağlanacak ve binanın yıkılıp yeniden yapılmasında diğer apartman sakinlerinin muvafakati aranmayacaktır." denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Riskli binanın yanındaki sağlam bina yıkılacak mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN