Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mısır ordusundan bir darbe de ihracatçıya

Giriş Tarihi: 5.7.2013

Mısır'da sokak gösterileri ve ardından gelen darbe Türk ihracatını etkiledi. Ülkede işler durunca Türk TIR'ları yolda kaldı. Mısır'da 200, Suudi Arabistan'da 500 TIR Türkiye'ye, İskenderun'da da 350 TIR Mısır'a gitmek için bekliyor

Mısır'da seçimle işbaşına gelen hükümetin darbeyle devrilmesi Türkiye'nin ihracatını da etkiledi. Bir süredir Tahrir Meydanı'nda süren gösterilerin de etkisiyle Mısır ve Suudi Arabistan'da bulunan TIR'lar Türkiye'ye gelemiyor. Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Şanverdi, Mısır'da 200, Suudi Arabistan'da ise 500 Türk TIR'ının Türkiye'ye gelmek için beklediğini söyledi. Şanverdi, "Mısır'ın Portsaid limanında 200 Türk TIR'ı Türkiye'ye gelmek için bekliyor. Liman şimdilik güvenli ancak ileriki günlerde ne olacağı belli değil" dedi.

TIR'LAR LİMANDA KALDI

Suudi Arabistan'da bulunan 500 TIR'ın geri dönmek için Mısır'a gelmek zorunda olduğu, bu araçların da olaylardan dolayı gelemediği belirtildi. Karayolundaki konvoyda güvenlik olmadığı için TIR'lar Duba Limanı'nda bekliyor. Şanverdi, Süveyş Kanalı'nın geçici olarak kullanılmasının yararlı olacağını ifade ederek şöyle konuştu: "Mısır'a girilmeden, doğruca Suudi Arabistan'a gidilsin. Ancak kanaldan geçiş ücreti yüksek olduğu için devlet yetkililerimiz çözüm bulsun. İskenderun Limanı'ndan da RO-RO ile Mısır'a gitmek için 350 TIR bekliyor. Yükler bozulacak."

Yatırımlar devam eder
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Mısır İş Konseyi Türk Tarafı Başkanı Zuhal Mansfield, Mısır'da yapılan ve kimsenin onay vermeyeceği askeri darbenin iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri etkilemeyeceğini söyledi. Askeri darbe dönemlerinin artık bitmesi gerektiğini ve çağdışı olduğunu söyleyen Mansfield, "Bu çağda askeri darbeyi savunmak utanç kaynağıdır" dedi. Mansfield, "Hükümet değişse de süregiden projeler devam eder. Mısır'da yapılacak 100 milyar dolarlık altyapı projesi var" diye konuştu.

Krizi en aza indireceğiz
İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Mısır'da yaşanan askeri darbenin ülkede faaliyet gösteren Türk işadamlarının işlerine etkisiyle ilgili endişelerini belirterek, bu konuda girişimlerde bulunacaklarını bildirdi. Mısır'la ticaret yapan üyelerle bir araya geleceklerini anlatan Çağlar, "Krizin ticaretimize yapacağı etkinin en aza indirilmesi için görüşmeler yapacağız" dedi. Herhangi bir ülkede demokrasinin ve demokratik kurumların zarar görmesinin o ülkeye ve onunla ilişkileri olan ülkelere zarar verdiğini belirten İbrahim Çağlar, Mısır'ın bir an önce demokratik rejime tekrar dönmesinin en büyük arzuları olduğunu dile getirdi.

Müteahhitler işini yapar
İnşat Müteahhitleri Sendikası Başkanı Şükrü Koçoğlu, Türkiye'nin taahhüt edilmiş proje anlamında Mısır'da büyük bir varlığının bulunmadığını söyledi. Koçoğlu, çok fazla iş olmaması ve demokratik seçimlere girileceğine dair planın açıklanması nedeniyle Türk müteahhitlik sektörünün çok fazla etkilenmeyeceğini söyledi.

Borsa yükseldi
Mısır'daki karışıklık borsayı etkilemedi. Darbe sonrasında yeni cumhurbaşkanının atanmasının ardından Mısır borsası yüzde 7 yükseldi.

Eylül zirvesi
Amerika'da yaşayan Mısırlı işadamlarının katılımıyla eylül ayında Türkiye'de bir toplantı yapacaklarını da söyleyen DEİK Türk- Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, "Bu toplantıda Mısır'daki nitelikli Organize Sanayi Bölgesi'nde yapılacak yeni yatırımlar için işbirliği görüşmelerinde bulunacağız" dedi. Mansfield, hazır giyim ve gıda sektörlerini kapsayacak olan toplantıdan sonra işadamlarının ABD'ye kotasız ihracat hakkı bulunan Mısır'a yatırım kararı alabileceğini söyledi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır ordusundan bir darbe de ihracatçıya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN