Üçüncü çeyrek BIST 100 beklentisi 75.000

Giriş Tarihi: 5.7.2013 13:06 Güncelleme Tarihi: 5.7.2013 13:09

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği'nin (TKYD) yayın organı Kurumsal Yatırımcı Dergisi'nin düzenlediği "Fon Yöneticileri Üç Aylık Beklenti Anketi"ne göre, üçüncü çeyrekte piyasaların yönünü ABD Merkez Bankası'nın çıkış stratejisinin belirlemesi beklenirken, en yakından takip edilecek gösterge ise döviz kuru olacak.

Anket sonuçlarına göre fon yöneticileri için hisse senedinin yanı sıra kısa vadeli hazine bonosunun üçüncü çeyrekte öne çıkan yatırım araçları olduğu görülüyor. TKYD tarafından yapılan açıklamaya göre üyelerinin katılımıyla 25 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen ankete, 33 fon yöneticisi katıldı.

FED'in çıkış stratejisi, yönetici kararları üzerinde neredeyse tek belirleyici

Ankete göre, üçüncü çeyrekte fon yöneticilerinin kararlarında ABD Merkez Bankası'nın (FED) piyasadan çıkış stratejisine ilişkin gelişmelerin yüzde 91 ile neredeyse tek etken olarak öne çıktığını görülüyor.

Anketin 'Üçüncü Çeyrekte hangi yatırım aracı öne çıkar?' sorusuna verilen cevaplara göre ise geçen çeyreğin favori yatırım aracı hisse senedinin yanında bu çeyrekte kısa vadeli hazine bonosu da ön plan çıktı. İki yatırım aracı da aynı oranda (yüzde 42) katılımcı tarafından belirtilirken, yılın ilk yarısında tercihlere giremeyen kısa vadeli hazine bonosunun oy oranını önemli ölçüde artırması ve hisse senedinin oranındaki azalış dikkati çekiyor. Geçen çeyrekte yatırım tercihi olarak hisse senedi diyen katılımcıların oranı yüzde 52 olmuştu.

Öte yandan yılın ilk yarısında büyüme, cari açık ve enflasyonun yakından izleneceğini ortaya koyan anket, üçüncü çeyrekte ise döviz kurunun bütün bu verilerin önünde olacağını gösterdi. Katılımcıların yüzde 49'u "En çok hangi ekonomik gösterge takip edilecek?" sorusuna döviz kuru cevabını verdi.

Fon yöneticilerinin 3. Çeyrek sonu için BIST 100 beklentisi 75.000 puan

Anket sonuçlarına göre, katılımcıların 3. çeyrek sonu için BIST 100 endeksi tahminlerinin medyanı 75.000 puan olurken, yıl sonu beklentilerinin medyanı ise 85.000 puan oldu. Ankette ayrıca dolar/TL için 3. çeyrek sonu beklentilerinin medyanı 1,90, avro/TL için 2,50 ve gösterge tahvilin bileşik faizi için ise yüzde 8 olarak gerçekleşti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üçüncü çeyrek BIST 100 beklentisi 75.000
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN