Ruslar ihracatçıyı TIR'lattı

Rusya ile ticarette geçiş belgesi krizi çıktı. Türkiye'nin 36 bin adet olan TIR talebi 9 binle sınırlandı. Boşluğu ise 2 kat maliyetli İngiliz ve Rus TIR'ları doldurdu

Giriş Tarihi: 6.7.2013
Türkiye'den Rusya'ya yapılan ihracatta geçiş belgesi krizi patladı. Rus hükümeti, Türkiye'nin 36 bin adet olan TIR geçiş belgesi talebini 9 binle sınırlayınca karşılıklı ticaret çıkmaza girdi. İki ülkenin Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinin ortak toplantısından da sonuç çıkmadı. Rus hükümetinin uygulamaları nedeniyle hem Türk ihracatçısının hem de taşımacılık sektörünün büyük darbe aldığını ifade eden Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Rusya'nın Türk TIR'ları için bu yıl sadece 9 bin adet geçiş belgesi verdiğini ifade etti.

MALİYET YÜKÜ ARTTI
Şener, "Türkiye'den Rusya'ya 6 milyar dolarlık ihracat yapılıyor. Bunun için 30 bin sefer yapılması gerek. Ancak Rus hükümeti kendi nakliyecisini korumak için belge sayısını sınırladı. Yani Rus nakliyeciler Türkiye'den Rusya'ya olan taşımayı da kendisi yapmak istiyor. Bu nedenle yurtdışından yaklaşık 75 milyon dolarlık hizmet satın almış durumdayız" dedi. Rusya ile Türkiye arasındaki dış ticaret dengesinde uçurum olduğunu da vurgulayan Şener, şunları kaydetti: "Rus tarafı 26, Türkiye tarafı ise 6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiriyor. Bir de buna 20 milyar euroluk nükleer ihalesi eklendiğini unutmamak gerek."

İNGİLİZ TIRLARI DEVREDE
Öte yandan Türk nakliyecileri Rusya ile olan ticarette çıkmaza girince başta İngiltere olmak üzere birçok yabancı ülkenin TIR'ları Türkiye pazarına giriş yapmaya başladı. Türk firmaları pazar kaybına uğradı.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruslar ihracatçıyı TIR'lattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN