Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mısır İzleme Masası kuruldu

Giriş Tarihi: 7.7.2013
Mısır'da yaşanan darbenin Türk işadamlarına yansıyıp yansımadığını belirleyip, sorunlara anında müdahale etmek için Ekonomi Bakanlığı bünyesinde 'Mısır İzleme Masası' oluşturuldu. Masa ile "444 43 63" telefon numarasından ve"misirmasasi@ekonomi. gov.tr" adresinden irtibat kurulabilecek.

SALI TOPLANACAKLAR
Mısır İzleme Masası vasıtasıyla firmalardan gelen bilgiler, ilgili birimlere aktarılacak. Bunlar ihracatçılar, işadamları ve nakliye firmalarının bu süreçten mağdur olmaması için gereken tedbirlerin alınmasında kullanılacak. Salı günü de kamu ve özel kurum ve kuruluşların iştirakiyle firmalarla bir toplantı gerçekleştirilecek. Yol haritası oluşturulacak.

KİMYACILAR TEDİRGİN
Yılın ilk altı ayında Mısır'a yaptığı 1.7 milyar dolar ihracatın, yüzde 49'unu karşılayan kimya sektörü gelişmeleri endişeyle izliyor. İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, "Mısır'a ihracatta önümüzdeki ay hafif bir düşme olabilir" dedi. Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Başkanı Timur Erk ise ilk ay yüzde 50 azalmanın olabileceğini söyledi. DEİK Başkanı Rona Yırcalı ise Türk yatırımcıların Mısır'dan çekilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

SERMAYE DARBEYİ DESTEKLEDİ
Uluslara rası Para Fonu (IMF) Yetkilisi Alistair Thomson, "Mısır'daki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyoruz" dedi. IMF, Arap Baharı sonrasında ülkeyle 4.8 milyar dolarlık stand-by anlaşması yapmıştı. Öte yandan Mısır Borsası'nda işlem hacmi yılın ilk 5 ayında geçen yıla göre yüzde 31.2 daralmasına karşın darbenin yaklaştığı son 1 ayda yüzde 6.2 arttı. Bu da "Darbeyi sermaye destekledi" yorumlarına yol açtı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır İzleme Masası kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN