Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'ya istihdam dersi

Türkiye işsizlikle mücadelede Avrupalı liderlere parmak ısırtıyor. Euro Bölgesi'nde işsizlik % 12.1 iken, bir dönem bölgeye işçi gönderen Türkiye'de bu oran yüzde 10.1'de kaldı

Giriş Tarihi: 9.7.2013
1950'lerde iş sahası yaratamadığı için Avrupa'ya işçi gönderen Türkiye, 17 üyeli Euro Bölgesi ülkeleri tarafından gıptayla izleniyor. Bir yandan ekonomik krizdeki üyelerini kurtarmak için reform paketleri hazırlayan Avrupa, tarihinin en büyük işsizlik mücadelelerinden birini veriyor. Çok sayıda yabancı şirketin yatırım için geldiği Türkiye'de genç işsizlik oranları da hızla düşüyor.

TARİHİ SEVİYELER

Avrupa verilerine göre 28 üyeli Avrupa Birliği'nde işsizlik yüzde 10.9'la tarihi seviyelere ulaştı. 17 üyeli Euro Bölgesi'nde ise bu oran yüzde 12.1. Türkiye yüzde 10.1'lik oranla her iki bölgeyi de istihdam yönetiminde geride bıraktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2012 sonu itibarıyla yüzde 9.2 olan işsizlik oranının Avrupa İstatistik Kurumu (Eurostat) hesaplamalarına göre de yüzde 8.1 olduğu görülüyor. Yani Türkiye hem TÜİK, hem de AB tanımlı işsizlikte 15 AB ülkesini geride bırakmış durumda.

YUNANİSTAN LİDER

Krizin odağındaki Yunanistan Avrupa Birliği'nin en fazla işsize sahip ülkesi. Yüzde 26.8 oranında işsizlik yaşanan ülkede sosyal patlamalar yaşanmasından endişe ediliyor. Yine finansal problemlerle boğuşan İspanya, Portekiz, İrlanda ve İtalya'da da durum çok farklı değil. Birliğin yapı taşlarından Fransa ise yüzde 10.4'te tutunmak için elinden geleni yapıyor. Çok kısa sürede "kriterleri yerine getirerek" birliğe üye olan Hırvatistan'da da işsizlik oranı yüzde 16.6. Ülke bu işsizlik oranıyla birliğin ortalamasını yukarı çekiyor. İşsizlik oranı İspanya'da yüzde 26.6, Portekiz'de yüzde 17.6 seviyelerinde.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'ya istihdam dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN