Bakanlık'tan pasaport açıklaması

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, hususi damgalı pasaport alabileceklerin genişletilmesiyle, bu pasaportların kullanım amacı dışına çıkabileceğini belirterek, "Ayrıca resmi görevli kişiler haricindeki kimselere bu nevi pasaportların düzenlenmesi halinde diğer ülke makamlarınca bu tür pasaportlara mevcut kolaylıkların sınırlandırılması, hatta vizeye tabi tutulması gibi ihtimalleri gündeme getirebileceği değerlendirilmektedir" dedi.

Giriş Tarihi: 9.7.2013 15:23
Davutoğlu, CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker'in, Türkiye'deki yeşil pasaport uygulamasına benzer pasaport türü bulunan ülkelere ilişkin soru önergesine yazılı yanıt verdi.

Türkiye'de uygulanan hususi damgalı pasaport uygulamasına benzer 20 ülke bulunduğunu belirten Davutoğlu, bu ülkeleri, Moğolistan, Lübnan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Jamaika, St. Lucia, Portekiz, Suudi Arabistan, Fas, Güney Sudan, Çin Halk Cumhuriyeti, Bahreyn, Ekvator, Ürdün, Yemen, Kanada, Peru, St. Vincent ve Grenadinler diye sıraladı.

Davutoğlu, hususi damgalı pasaport hamili bulunup, vize muafiyeti uygulamasını ihlal eden vatandaşlar hakkında ilgili ülke makamlarınca yurda giriş yasağı alındığını ifade etti.

Hususi damgalı pasaportların, 5682 sayılı Pasaport Kanunu'nda belirlendiğine işaret eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Buna göre hususi damgalı pasaport sahibi bulunan kişilere ilgili ülkeler tarafından ikili anlaşmalar çerçevesinde vize muafiyeti kolaylığı sağlamaktadır. 5682 sayılı hususi damgalı pasaport kanunundan faydalanamayan ülkemizin farklı kurum ve kuruluşları tarafından da çok sayıda hususi damgalı pasaport talebinde bulunulmaktadır. Hususi damgalı pasaport alabilecek kişilerin alanının genişletilmesi ile bu pasaportların kullanım amacı dışına çıkılacağı değerlendirilmektedir. Ayrıca resmi görevli kişiler haricindeki kimselere bu nevi pasaportların düzenlenmesi halinde diğer ülke makamlarınca bu tür pasaportlara mevcut kolaylıkların sınırlandırılması, hatta vizeye tabi tutulması gibi ihtimalleri gündeme getirebileceği değerlendirilmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlık'tan pasaport açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN