Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komşu'da grev dalgası

IMF ve AB'nin Yunanistan'da 15 bin kamu memurunun atılmasını istemesi çalışanları sokağa döktü. İşsizliğin yüzde 30'lara ulaştığı Yunanistan'daki 'kelle talebi' nedeniyle memurlar greve çıktı

Giriş Tarihi: 9.7.2013
Yunanistan'daki ekonomik kriz nedeniyle alınan kemer sıkma kararları dün 10 binlerce memurun greve çıkmasına neden oldu. Avrupa Merkez Bankası'yla yeni kredi diliminin açılması için yapılan müzakereler Atina'nın sert tepkisiyle karşılaştı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve IMF, 8 milyar euroluk kredi diliminin serbest bırakılması için 15 bin memurun işten çıkarılmasını istemişti.

TROYKA ANLAŞAMADI

Memurlar ise bu talebe grev silahıyla yanıt verdi. Dün görüşmeleri yapan AB ve IMF yetkililerinden oluşan Troyka da anlaşmaya varamadan ülkeden ayrıldı. Protestocular ülkede işsizlik oranının yüzde 30'lara yaklaştığını, gençler arasındaki işsizliğin ise yüzde 60'lara vardığını belirterek "Yunanistan'da alınmak istenen kararlar, yoksulluğu daha da artıracak" dediler. IMF ise geçen hafta Yunan resmi televizyonunda çalışan binlerce kişinin işten çıkarılması için Atina hükümetine baskısını sürdürmüştü.

İŞÇİLER BELEDİYE BAŞKANINA SALDIRDI
Yunanistan'da işten çıkarılma talebine tepki gösteren işçiler, Atina Belediye Başkanı Yorgos Kaminis'e saldırdı. Başkent Atina'da Yunanistan Belediyeler Birliği toplantısına katılan Atina Belediye Başkanı Kaminis, binanın önünde işten atılmaları protesto etmek için gösteri yapan yerel yönetim çalışanlarının saldırısına uğradı. Kaminis, başına aldığı darbelerle hafif yaralandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşu'da grev dalgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN