Her dört kişiden biri rüşvet veriyor

Giriş Tarihi: 10.7.2013

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün yolsuzluk barometresi, her 4 kişiden birinin rüşvet verdiğini ortaya koydu. 107 ülkeden 114 bin kişinin katıldığı araştırmaya göre rüşvet 2008'den bu yana arttı

Global krizin başladığı 2008, aynı zamanda dünyada etik kuralların yeniden belirlendiği, standartların kendini daha fazla gösterdiği milat oldu. Ancak merkezi Berlin'de bulunan Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün yaptığı son araştırma tüm bu çabaların "boşa çıktığını" ortaya koydu. Örgütün dün yayımladığı Küresel Şeffaflık Barometresi'ne göre dünyada her dört kişiden biri işini yoluna koymak için rüşvet veriyor.

TEDBİRLER YETERSİZ
107 ülkeden 114 bin kişinin yer aldığı araştırmaya katılanlar, 2008'den bu yana hükümetlerin yolsuzlukla mücadelede zayıfladığı görüşünde. Yaşadıkları ülkenin hükümetlerinin yolsuzlukla yaptığı mücadelenin yeterli olduğuna inananların oranı yüzde 23'te kaldı. Bu oran 2008'de yüzde 32'ydi.

AFRİKA ÖNDE

Katılımcılara "Rüşvet verdiniz mi" sorusunu yönelten Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün elde ettiği sonuçlar fakir ülkelerde yolsuzluk eğiliminin daha yukarılarda olduğu algısını doğruladı. Barometrede en çok rüşvet verilen ülke listesinin başında Sierra Leone (yüzde 84), Liberya (75), Yemen (74) gibi Afrika ülkeleri yer alıyor. Türkiye yüzde 21'le listede dünya ortalamasının altında yer alan ülkeler arasında. Ancak katılımcıların yanıtları, Amerika ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde de rüşvet eğiliminin giderek arttığı ve gelecekte artması beklentisinin güçlü olduğu yönünde.

Partilere güven yok

Araştırmaya katılanlar küresel ölçekte ahlaki bozulmuşluğa en çok batmış olan kurumların başında siyasi partilerin geldiğini belirtti. "Aşırı yolsuzluğa bulaşmış" anlamına gelen 5 notu üzerinden yapılan değerlendirmede siyasi partiler 3.8 aldı. Şeffaflık Örgütü açıklamasında, "Politikacıların eski güveni kazanmak için yapması gereken çok şey var" ifadesini kullandı.

Dini kurumlar temiz
Araştırmaya göre listedeki ahlaki olarak en kusurlu 12 kurumdan biri de polis. Polisi, kamu görevlileri, parlamento ve adli kurumlar izliyor. Medya ise 3.1 notuyla 12 sıralı değerlendirmede 9'uncu durumda. Ordu, 2.9 ile 10'uncu sırada yer alırken, sivil toplum kuruluşları 11'inci oldu. En az yolsuzluğa bulaşmış kategori olarak da dinsel kurumlar gösterildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her dört kişiden biri rüşvet veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN