IMF'den AB'ye uyarı: Faizi düşür

IMF Euro Bölgesi'nde işsizlik ve büyümeye dikkat çekip , ECB'ye "Faizi düşür" dedi

Giriş Tarihi: 10.7.2013
Uluslararası Para Fonu (IMF) Euro Bölgesi'nde büyümenin düştüğüne, işsizliğin arttığına dikkat çekerek, Avrupa Merkez Bankası'ndan faiz indirimi istedi. IMF Başkanı Christine Lagarde'ın da katıldığı Brüksel'deki Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısında açıklanan raporda, ECB'nin ek parasal gevşeme ile talebi desteklemesi gerektiği belirtildi.

Deflasyona çözüm

Raporda, "Daha fazla faiz indirimi, negatif mevduat faizleri talebi destekleyecektir. Deflasyon baskıları için çözüm olacaktır" denildi. İlerlemelere rağmen Euro Bölgesi'ndeki "merkezkaç kuvvetinin" güçlü olmaya devam ederek, büyümeyi aşağı çektiği belirtildi. IMF, finansal sektördeki sağlığın korunması ve bankacılık birliğinin tamamlanması için gereken politika hamlelerinin zaruri olduğunu vurguladı. Euro Bölgesi'ndeki büyümenin artırılması ve istihdam yaratılması için daha derin yapısal reform gereksinimi olduğunu da belirtti.

Küresel büyüme % 3.1
IMF'nin Dünya Ekonomik Görünüm Raporu güncellendi. Küresel ekonomi bu yıl yüzde 3.1, 2014'te yüzde 3.8 büyüyecek. Gelişmiş ülkeler için öngörülen oranı yüzde 1.2 olarak açıklandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IMF'den AB'ye uyarı: Faizi düşür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN