Turkcell’den ilk açıklama

Turkcell’den İngiliz Yüksek Mahkemesi’nin Altimo davasıyla ilgili ilk resmi açıklama geldi.

Giriş Tarihi: 10.7.2013 11:55
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, İngiliz Yüksek Mahkemesi'nin (Privy Council) kararına ilişkin "Bu konuya ilişkin rakamlar ve yaşanan süreç çok net ortada. Rakamlar çok net, rakamlar konuşuyor, benim diyebilecek hiçbir şeyim yok burada" değerlendirmesini yaptı.

İngiliz Yüksek Mahkemesi'nin Çukurova Holding ve Alfa Group (Altimo) hisse davasında, Çukurova'nın yüzde 13,81 hisseyi geri almak için Altimo'ya 1 milyar 565 milyon doları 60 gün içinde ödemesini kararlaştırmasını değerlendiren Ciliv, geniş yorum yapmaktan kaçınarak şirket hissedarları arasında yaşanan dava sürecinin herkes tarafından bilindiğini, dün açıklanan mahkeme kararının da "net" olduğunu söyledi.

Şartlar gereği kayda değer bir yorum yapamayacağını dilwe getiren Ciliv, "Rakamlar çok net, rakamlar konuşuyor benim diyebilecek hiçbir şeyim yok burada" diye konuştu.


ALTİMO KARARI MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Önceki gün soruları yanıtlayan Altimo Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin ise "Mahkeme Çukurova tarafından ödemenin tamamının belirtilen sürede yapmaması halinde, hisselerin Altimo'da kalmasına karar verdi" demişti. Dumalkin, "Kurumsal kördüğüm sonunda 60 gün içerisinde çözümlenecek. Altimo Privy Coucil'in kararını memnuniyetle karşılamaktadır" değerlendirmesinde bulunmuştu.


TELİASONERA: "SEÇENEKLERDEN BİRİ DE DAVA AÇMAK"

İngiliz Yüksek Mahkemesi'nin Turkcell hisselerine ilişkin kararının hemen ardından gözlerin çevrildiği Çukurova'dan 932 milyon dolar tahsil etmek isteyen İsveçli ortak TeliaSonera'nın İletişim Grubu Başkan Yardımcısı Cecilia Edström, "Seçeneklerden biri de dava açmak" dedi.

TeliaSonera İletişim Grubu Başkan Yardımcısı Cecilia Edström, 2011'deki Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Heyeti'nin kararına dikkat çekerek," Tahkim heyeti TeliaSonera lehine 932 milyon dolar tazminatı, faiz ve masraflarıyla birlikte ödemesine karar verdi. Bu zamana kadar biz bunu tahsil edemedik. TeliaSonera kararın yerine getirilmesini takip edeceğiz. Seçeneklerden biri de dava açmak. Şu anda ne yapacağımıza dair henüz kesin bir kararımız yok. Bunu çok speküle etmek istemiyorum. Ama Çukurova ile son iki yıldır bu konuyu görüşüyoruz. Henüz maalesef bir mesafe kaydedemedik" ifadelerini kullandı.

Daha önce New York Mahkemesi'nin "Çukurova'nın yükümlülüklerini yerine getirmesini bekliyoruz. New York Mahkemesi borcun ödenmesini için mal varlığı üzerinde tasarrufta bulunmayı engelleyen bir karar aldı. Bu tedbir Çukurova'nın TeliaSonera'ya olan yükümlülüğünü yerine getirmesini sağlayabilecek varlıklarını satmasını, devretmesini, üzerlerine ipotek ve rehin konulmasını men ediyordu" dedi.

Dün İngiliz Yüksek Mahkemesi (Privy Council) Çukurova'nın Altimo'nun elindeki rehin hisselerini geri almak için 1 milyar 565 milyon doları 60 gün içinde ödemesini kararlaştırdı. Çukurova, bu parayı bulabilirse Turkcell Holding'deki çoğunluk hissesini yeniden elde edebilecek.

İngiliz Yüksek Mahkemesi'nin son kararının hemen ardından Altimo Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin de AA muhabirine, "Çukurova, kendisine tanınan süre içerisinde gerekli ödemeyi tam olarak yapamazsa söz konusu hisseler Altimo'nun mülkiyetinde kalacak ve Çukurova'nın hisseler üzerinde artık herhangi bir hakkı kalmayacaktır" ifadelerini kullanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell’den ilk açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN