Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlık'tan 6 milyon Euro'luk dev proje

Giriş Tarihi: 14.7.2013 12:38 Güncelleme Tarihi: 14.7.2013 12:39

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirlerde gürültü kirliliğinin önüne geçmek için gürültü haritası hazırlama çalışmalarına başladı.

Çalışma kapsamında 14 il belirleyen Bakanlık, bu illerin kara yolu, havayolu, demiryolu, gibi gürültü alanlarını inceleyerek Türkiye'nin gürültü haritasını çıkaracak. 6 milyon Euro tutarındaki proje için başta Türk şirketi olmak üzere iki İspanyol ve bir Birleşik Krallık şirketine görev verildi.

Türkiye genelinde şehirlerin gürültü noktalarının belirlenmesi ve buna uygun strateji planlarının hazırlanması için gürültü haritaları çalışmalarına başlandı. Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 14 il belirleyerek buraların yoğun gürültü alanlarını mercek altına aldı. Belirlenen iller arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Erzurum, Gaziantep, Antalya, Adana, Samsun, Eskişehir, Edirne, Muğla ve Nevşehir yer aldı. Bu illerin gürültü haritasını hazırlayacak olan Bakanlık, daha sonra tüm Türkiye'nin gürültü haritasını çıkaracak.

UÇAK GÜRÜLTÜSÜNE DE BAKILACAK

Bakanlık, proje kapsamında büyükşehirlerin ulaşım alanlarını yakın takibe aldı. Özellikle İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara ve Kocaeli'nde bulunan her bir kara yolu, demiryolu, havaalanı, sanayi tesis alanları incelenerek, nihai stratejik gürültü haritaları oluşturulacak. AB destekli projenin bütçesi 6 milyon Euro olacak. 30 ayda bitirilmesi planlanan projeyi bir Türk firmasının yanı sıra iki İspanyol ve bir Birleşik Krallık şirketi ortaklaşa yürütecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlık'tan 6 milyon Euro'luk dev proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN